Český Avast vyrostl o půlku. Za antiviry utržil 5,5 miliardy

ČTK Michal Kopřiva, ČTK
11. 3. 2015 11:42
Technologické společnosti se daří díky obchodnímu modelu, který je založen na produktech zdarma, které ale nabízejí placené rozšiřující funkce.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Avast

Praha – Nejhodnotnější česká IT firma Avast loni utržila 217 milionů dolarů (kolem 5,5 miliardy korun), což je meziroční skok o 50 procent. Provozní zisk společnosti zabývající se internetovou bezpečností a ochranou před viry rostl také o polovinu na 154 milionů dolarů. Firmě pomohl hlavně rychlý růst v mobilních zařízeních, ale rostl i počet uživatelů na počítačích.

Technologické společnosti se daří dosahovat vysoké ziskovosti díky obchodnímu modelu, který je založen sice na produktech zdarma, ty ale nabízejí placené rozšiřující funkce. "Většina IT firem prodává přes prostředníky, kteří si berou velkou část peněz. My rozdáváme náš produkt zdarma přímo uživatelům, jež nám mohou poté přímo zaplatit," popsal generální ředitel Vincent Steckler.

Produkty firmy nyní celosvětově využívá kolem 230 milionů počítačů a mobilních zařízení. Celkově loni přibylo kolem 30 milionů uživatelů. Nejvíce uživatelů má programy Avast v Brazílii, následuje Rusko a Francie. Téměř polovina tržeb pochází z Evropy, Středního východu a Afriky, dalších 46 procent je z amerického kontinentu.

Zhruba 70 procent příjmů firmy přináší produkty pro spotřebitele. Avast se nyní chce více zaměřit na firemní segment, který zatím přináší jen šest procent příjmů. "Chceme proniknout do malých a středních firem," popsal Steckler. "A naše nové korporátní produkty budou také zdarma," dodal.

Společnost loni měla 99 procent výnosů z aktivit mimo Českou republiku, zhruba 90 procent zaměstnanců přitom pracuje v tuzemsku. Celkový počet pracovníků loni stoupl o 150 na 500. Letos chce přijmout dalších 200 lidí.

V Česku má Avast na trhu antivirových programů podíl 51 procent. Společnost působí v oboru počítačové bezpečnosti 25 let a její portfolio zahrnuje vše od bezplatného antiviru pro PC, Mac nebo Android až po prémiové produkty a služby pro firmy. V současnosti má 13 kanceláří v Praze, Brně a dále v Německu, Číně, Jižní Koreji, Taiwanu a v USA.

Podíl 47 procent v Avastu drží investiční fond CVC Capital Partners, 43 procent zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Zbylých deset procent drží management a zaměstnanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy