Snaha ušetřit na daních bude trestným činem. Malujete čerta na zeď, vzkázal opozici Pelikán

Martin Ťopek
23. 3. 2016 13:34
Novela trestního zákona nově zavádí už pouhý pokus o krácení daně jako trestný čin. Opozice se zákonem nesouhlasí a argumentuje tím, že novela přinese spoustu zbytečností a kriminalizuje část podnikatelů, kteří během případného trestního řízení přijdou o značnou část klientely a ani osvobozující rozsudek jim nebude už nic platný. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán oponuje tím, že krácení daně je trestným činem už dvacet let a opozice jen maluje čerta na zeď.
Kde končí daňová optimalizace a kde začíná trestný čin krácení daní? (Ilustrační foto)
Kde končí daňová optimalizace a kde začíná trestný čin krácení daní? (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Sněmovna přes odpor opozice schválila novelu trestního zákoníku, která se dotkne takřka všech podnikatelů. Zavádí už pouhý pokus o krácení daně jako trestný čin.

Kde končí daňová optimalizace a kde začíná trestný čin krácení daní? To byla otázka, která se nesla poslaneckou rozpravou před hlasováním o zákonu. Opozice argumentovala zejména zbytečností a škodlivostí kriminalizace části podnikatelů. "I osvobozující rozsudek, kterých bude většina, bude podnikateli málo platný, pokud během trestního stíhání přijde o značnou část klientely," uvedl Martin Plíšek z TOP 09.

Právě jeho strana spolu s ODS opakovaně žádaly poslance, aby tuto část novely nepodpořili, nebo ještě lépe z hlasování vyjmuli. "Pokud se danění octne v oblasti přípravy trestného činu, znamená to kriminalizaci velké části národa. Bojoval jsem vždy za to, aby přípravy trestných činů bylo v zákoníku co nejméně, a to ještě v oblasti ohrožení zdraví nebo integrity," uvedl poslanec za ODS Marek Benda.

Opozice maluje čerta na zeď

Podle něj je právem každého podnikatele, aby se snažil platit státu na daních co nejméně. "Takhle to povede jen k tomu, že se povede mnoho trestních stíhání, která nedojdou k odsouzení. Soudy prostě jen konstatují, že příprava neměla takovou intenzitu," dodal Benda.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán oponoval tím, že krácení daně je trestným činem už dvacet let. "Tyto argumenty se mi jeví jako malování čerta na zeď. Malování spočívá v tom, že už samotný dotaz na daňového poradce, jak ušetřit na daních, se stává trestným činem," řekl ministr spravedlnosti.

Dodal, že zákon ve skutečnosti hovoří pouze o úmyslném plánování daňových povinností. Podle ministra jde hlavně o účelnost boje proti daňovým podvodům. "Nejsme schopni účelně stíhat karuselové podvody a padělané doklady, pokud nejsme schopni stíhat již jejich přípravu. Ta proto musí být trestná, tvrzení o nebezpečí pro poctivé podnikatele jsou lichá," dodal Pelikán.

Zpravodajka zákona a exministryně spravedlnosti Hana Válková by mohla obavy podnikatelů alespoň malinko zmírnit. Doplnila zákon o návrh, že trestná bude až škoda od půl milionu korun výše, oproti současným padesáti tisícům. "Navíc je tu nutná podmínka, že se musí jednat o organizovanou skupinu, nemůže to kriminalizovat podnikatele, kteří se jdou skutečně jen zeptat na optimalizaci daní," uvedla Válková.

Je to zbabělost

Opozici o zbytečnosti a škodlivosti kriminalizace plánovaného krácení daní však nepřesvědčili. Ministr Pelikán si dokonce vysloužil obvinění ze zbabělosti. "Chci, aby ministr spravedlnosti ještě otevřel debatu. V rozpravě vůbec nevystoupil a na jeho závěrečnou řeč už nemůžeme reagovat. Je to zbabělost," řekl ministrovi za potlesku spolustraníků poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Nic z toho však opozici nepomohlo, koalice ve Sněmovně nejdříve smetla ze stolu návrhy o zákonu nehlasovat, nebo z něj alespoň vyjmout pasáž o kriminalizaci přípravy krácení daní. Nakonec zákon v původním znění hladce prošel.

Podle daňového poradce Jana Ježka je novela další důkaz, že u nás podnikatelé mají stále horší podmínky. "Podnikatelský subjekt je škodná. Ti, co podvádějí, budou podvádět dál, a jen se zhorší podmínky pro slušné podnikatele. Jejich kriminalizace už se tu děje dávno, sám jsem byl jednou na policii, protože klientka zapomněla v kabelce fakturu a finanční úřad to ohodnotil jako trestný čin."

Podle makroekonoma ČMKOS J. Ungermana utíkají české firmy do daňových rájů nejen kvůli optimalizaci daní, ale také kvůli vymahatelnosti práva. Podle ekonoma VŠE L. Kovandy hledají také větší anonymitu | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy