Slovensko omezí používání drobných mincí. Nákupy se budou povinně zaokrouhlovat

ČTK ČTK
7. 7. 2021 15:39
Slovensko chce omezit používání drobných mincí v hodnotě jedno a dvou eurocentů. Vláda schválila návrh novely příslušného zákona, na jejímž základě bude konečná cena nákupů placených v hotovosti po schválení parlamentem od příštího roku zaokrouhlována.
Euro. Ilustrační foto
Euro. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Podle předlohy se nákup za hotovost matematicky zaokrouhlí na nejbližších pět eurocentů. Na tuto částku se bude zaokrouhlovat také hotovostní platba v hodnotě jednoho a dvou eurocentů.

Samotné jedno a dvoucentové mince zůstanou v oběhu, obchodníci je tedy budou muset od zákazníků přijímat i nadále. Podobný postup podle slovenského ministerstva financí zvolily i některé jiné země eurozóny, jejímž členem je i Slovensko.

Jedno a dvoucentové mince tvoří až zhruba tři pětiny z celkového počtu eurových mincí, které jsou na Slovensku v oběhu, ale současně se na celkové nominální hodnotě těchto mincí podílejí jen třemi až čtyřmi procenty.

Po zmíněné změně zákona by podnikatelé měli ušetřit na nákladech spojených s manipulací s hotovostí. Současně ale budou muset zaplatit úpravu registračních pokladen, ve kterých evidují tržbu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy