Sítě 5G mohou rušit předpověď počasí, varují meteorologové. Nesmysl, uklidňuje expert

on on
Aktualizováno 12. 5. 2019 11:39
Podle některých odborníků na počasí mohou mít meteorologické radary a družice už brzy problémy rozpoznat bouřkové mraky. Důvodem je síť 5G, kterou plánují státy po celém světě během nejbližších let budovat. Obavy vědců sdílí například i Český hydrometeorologický ústav.
Video: Reuters

Podle prestižního vědeckého časopisu Nature se meteorologové v současnosti obávají, že vybudování páté generace bezdrátových mobilních systémů by mohlo narušovat sběr dat, který provádí meteorologické družice.

"Jedná se o reálný problém - skutečně sítě 5G budou využívat i frekvence, které jsou využívány meteorologickými družicemi, jak současnými, tak budoucími," vysvětlil pro Aktuálně.cz Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu. Jeho slova potvrdil i Rostislav Kocman, tiskový mluvčí ISP Alliance, která je volným sdružením českých lokálních telekomunikačních operátorů.

Podle Kocmana ovšem k problémům nedojde, pokud budou všechny zainteresované úřady plnit své povinnosti. "Jde o to, že meteorologické radary používají nějaká volná frekvenční pásma, aby zjistily bouřkový mrak. Do současnosti jsou ty frekvence pro 5G volné, takže je možné, že je využívají meteorologické radary," říká.

Kocman ale dodává, že ve chvíli, kdy se začnou 5G sítě stavět, tak bude potřeba toto zkoordinovat. V praxi to znamená, že musí věc řešit státní regulátor. "V Česku to bude Český telekomunikační úřad, ale v Evropě se to bude řešit centrálně. Tyto instituce budou muset rozhodnout, že některé frekvence se využívají pro radary a tyto frekvence nebudou operátoři využívat. Takže by k problémům nemělo dojít."

O tom, že se kvalita předpovědí počasí v Česku nezhorší, je přesvědčen také tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. "V Česku se 5G sítě budou stavět na kmitočtech 700 MHz, kde žádné rušení meteorologických družic nehrozí," vysvětlil na dotaz Aktuálně.cz.

Podle magazínu Nature předpovídají satelity srážky podle množství vodní páry v atmosféře. Teoreticky by tak mohlo hrozit, že by mobilní signál mohly satelity špatně vyhodnocovat právě jako vodní páry.

"Podle mě je toto varování spíše varováním od meteorologů, aby se na ně nezapomnělo, nebo jim někdo nepřikázal, aby odevzdali funkce," dodává k článku v Nature Kocman.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 11 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy