Ekonomika letos poroste o 1,8 procenta, odhadují odborníci

ČTK ČTK
23. 4. 2014 11:43
Ministerstvo financí zveřejnilo pravidelný průzkum na základě prognóz sedmnácti tuzemských odborných institucí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Česká ekonomika letos stoupne v průměru o 1,8 procenta. V roce 2015 by pak měl hrubý domácí produkt (HDP) vzrůst o 2,4 procenta.

Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz sedmnácti tuzemských odborných institucí.

Podle prognóz pro další roky by měl v roce 2016 růst zrychlit na 2,6 procenta a pak mírně klesnout na 2,5 procenta v roce 2017.

Samotné ministerstvo financí letos čeká růst HDP o 1,7 procenta a příští rok o dvě procenta. Česká národní banka podle únorové prognózy předpokládá růst HDP o 2,2 procenta. V roce 2015 by měl HDP vzrůst o 2,8 procenta. Odhady zveřejnila také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ta očekává růst tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta.

"Základní tendence vývoje v letech 2014 až 2017, s nimiž ministerstvo financí počítá v aktuální makroekonomické predikci, jsou s prognózami ostatních institucí konzistentní," uvedl úřad v materiálu.

Inflace zůstane nízká

Navzdory oslabení koruny kvůli devizovým intervencím by se letošní rok měl podle resortu vyznačovat nízkou inflací. Letos by průměrná inflace měla činit 1,1 procenta, příští rok 2,1 procenta, v roce 2016 pak 1,8 procenta a následně 2,1 procenta.

Růst objemu mezd a platů by měl zrychlit z letošních 1,9 procenta na 3,2 procenta v roce 2014.

Průzkum prognóz pořádá ministerstvo financí od roku 1996, a to dvakrát ročně. Cílem je získat představu o názorech odborné ekonomické veřejnosti na předpokládaný vývoj ekonomiky.

Výsledky vycházejí z předpovědí ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, CERGE-EI, Citibank, České spořitelny, ČSOB, Generali PPF Asset Management, Hospodářské komory ČR, Institutu ekonomických studií FSV UK, Komerční banky, Liberálního institutu, Next Finance, Patria Finance, Svazu průmyslu a dopravy ČR a UniCredit Bank. K nim byla přiřazena prognóza Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a OECD.

 

Právě se děje

Další zprávy