Rodinné domy v Česku zdražují nejvíce v celé EU, ukazují nová čísla

Ekonomika Ekonomika
11. 10. 2017 19:42
Zatímco v EU ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily rodinné domy meziročně o 4,4 procenta, v České republice to bylo hned o 13,3 procenta. Ukázala to nová data evropského statistického úřadu Eurostat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: PKS okna

Praha - Ceny rodinných domů v Česku rostou nejvíce v celé Evropské unii. Aktuální data zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Zatímco v celé EU ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily rodinné domy meziročně o 4,4 procenta, v České republice to bylo hned o 13,3 procenta oproti stejnému období loni.

Výrazně rostly rovněž ceny domů v Irsku (o 10,6 procenta) a Litvě (o 10,2 procenta). Klesly naopak v Itálii, a to o 0,2 procenta.

Země Meziroční změna ve 2. čtvrtletí 2017 (v %)
ČR +13,3
Irsko +10,6
Litva +10,2
Lotyšsko +9,6
Švédsko +8,6
Bulharsko +8,6
Slovinsko +8,3
Portugalsko +8,0
Maďarsko +7,7
Nizozemsko +7,3
Slovensko +6,6
Německo +3,7
Island +22,0
Itálie -0,2

V porovnáním s prvním čtvrtletím roku 2017 stouply ceny rodinných domů nejvíce v Lotyšsku (6,1 procenta), na Slovensku (o 5,6 procenta) a v Rumunsku (o 4,9 procenta). V Maďarsku a v Belgii pak klesly (o 1,5 procenta a 0,7 procenta). V celé EU oproti předchozímu kvartálu rodinné domy zdražily o 1,8 procenta.

Výrazně v Česku zdražují také byty, jak potvrdil Real Index poradenské společnosti Deloitte. Průměrná prodejní cena bytů v Praze a v krajských městech stoupla v letošním druhém čtvrtletí o více než desetinu (10,7 procenta) oproti stejnému období loňského roku. Dosáhla 49 800 korun za metr čtvereční.

Meziročně nejvíce zdražily byty v panelácích (o 15 procent) a ve starších cihlových domech (o více než 12 procent). Byty v developerských projektech zdražily o méně než desetinu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy