Rodinné domy v Česku zdražují nejvíce v celé EU, ukazují nová čísla

Ekonomika Ekonomika
11. 10. 2017 19:42
Zatímco v EU ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily rodinné domy meziročně o 4,4 procenta, v České republice to bylo hned o 13,3 procenta. Ukázala to nová data evropského statistického úřadu Eurostat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: PKS okna

Praha - Ceny rodinných domů v Česku rostou nejvíce v celé Evropské unii. Aktuální data zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Zatímco v celé EU ve druhém čtvrtletí letošního roku zdražily rodinné domy meziročně o 4,4 procenta, v České republice to bylo hned o 13,3 procenta oproti stejnému období loni.

Výrazně rostly rovněž ceny domů v Irsku (o 10,6 procenta) a Litvě (o 10,2 procenta). Klesly naopak v Itálii, a to o 0,2 procenta.

Země Meziroční změna ve 2. čtvrtletí 2017 (v %)
ČR +13,3
Irsko +10,6
Litva +10,2
Lotyšsko +9,6
Švédsko +8,6
Bulharsko +8,6
Slovinsko +8,3
Portugalsko +8,0
Maďarsko +7,7
Nizozemsko +7,3
Slovensko +6,6
Německo +3,7
Island +22,0
Itálie -0,2

V porovnáním s prvním čtvrtletím roku 2017 stouply ceny rodinných domů nejvíce v Lotyšsku (6,1 procenta), na Slovensku (o 5,6 procenta) a v Rumunsku (o 4,9 procenta). V Maďarsku a v Belgii pak klesly (o 1,5 procenta a 0,7 procenta). V celé EU oproti předchozímu kvartálu rodinné domy zdražily o 1,8 procenta.

Výrazně v Česku zdražují také byty, jak potvrdil Real Index poradenské společnosti Deloitte. Průměrná prodejní cena bytů v Praze a v krajských městech stoupla v letošním druhém čtvrtletí o více než desetinu (10,7 procenta) oproti stejnému období loňského roku. Dosáhla 49 800 korun za metr čtvereční.

Meziročně nejvíce zdražily byty v panelácích (o 15 procent) a ve starších cihlových domech (o více než 12 procent). Byty v developerských projektech zdražily o méně než desetinu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy