Řadoví zaměstnanci i top manažeři. Google kvůli obtěžování propustil desítky lidí

ČTK ČTK
26. 10. 2018 9:48
Internetový gigant kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování za dva roky propustil už téměř 50 zaměstnanců, včetně 13 vysoce postavených manažerů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Los Angeles - Americká internetová společnost Google kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování od roku 2016 propustila 48 zaměstnanců, včetně 13 vysoce postavených manažerů. S odvoláním na email, který generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaslal zaměstnancům a který byl následně zveřejněn na Twitteru, o tom dnes informoval zpravodajský server BBC.

Dopis byl napsán v reakci na článek amerického listu The New York Times (NYT), podle kterého tvůrce operačního systému Android Andy Rubin dostal po odchodu z Googlu v roce 2014 odstupné ve výši 90 milionů dolarů, přestože v té době čelil obvinění, že v roce 2013 v hotelovém pokoji přinutil zaměstnankyni, se kterou měl mimomanželský poměr, k orálnímu sexu. Rubinův mluvčí Sam Singer podle NYT obvinění odmítl a uvedl, že Rubin Google opustil v roce 2014, aby založil firmu Playground poskytující podporu mladým technologickým firmám.

Pichai v dopisu napsal, že se mu článek NYT "četl těžce" a zdůraznil, že Google přistupuje "smrtelně vážně" k zajištění "bezpečného a inkluzivního pracovního prostředí". "Chceme vás ujistit, že se každou stížností na sexuální obtěžování či nevhodné chování zabýváme, vyšetřujeme jí a konáme," pokračoval šéf Googlu. Doplnil, že lidé, kteří v uplynulých dvou letech v souvislosti se těmito stížnostmi dostali výpověď, neobdrželi finanční kompenzaci.

Článek NYT s odvoláním na dva nejmenované vysoce postavené zaměstnance Googlu uvádí, že někdejší šéf společnosti Larry Page, požádal Rubina, aby z firmy odešel kvůli obvinění z nevhodného sexuálního chování vůči zaměstnankyni. Podle listu Google došel k závěru, že stížnost zaměstnankyně byla důvěryhodná. Zda tomu tak opravdu bylo, nicméně Google oficiálně nepotvrdil, píše BBC. Rubin uvedl, že se žádného nevhodného chování nedopustil a Google opustil na vlastní žádost.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy