Praha poprvé využila auto, které spravuje silnice proudem vody a čistí namalované čáry

ČTK ČTK
18. 8. 2016 16:55
Pražské služby si obstaraly vůz s technologií Peel Jet, poprvé jej nasadily v noci na dnešek v tunelu Mrázovka. Celá technologie je nainstalována na téměř 11 metrů dlouhém a 2,5 metru širokém podvozku Mercedes Benz.
Foto: Pražské služby

Praha – Pražské služby (PSAS) si pořídily téměř jedenáctimetrový vůz, který pomocí proudu vody zlepšuje povrch vozovek a dokáže z nich vyčistit namalované čáry. Poprvé vůz s technologií Peel Jet služby nasadily v noci na dnešek v tunelu Mrázovka.

"Peel Jet je využíván zejména ke zlepšení smykových vlastností vozovky, ekologickému odstraňování vodorovného značení, olejových skvrn či ke klasickému čištění a údržbě komunikací," uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.

Celá technologie je nainstalována na téměř 11 metrů dlouhém a 2,5 metru širokém podvozku Mercedes Benz Arocs 3240 se zadní samořiditelnou nápravou.

Stroj zlepšuje opotřebované povrchy silnic prostřednictvím vodního paprsku o tlaku 2500 bar. "Veškerá činnost je čistě na vodní bázi bez přidání jakýchkoliv dalších nežádoucích složek. Zdrsnění povrchu vozovky je okamžité a nedochází k povrchovému poškození či zbytečným ekologickým dopadům," uvedl mluvčí.

Technologická voda je čerpána z kombinovaných zásobníků o objemu 10 metrů krychlových do vysokotlakého čerpadla a následně putuje až do rotujícího disku osazeného tryskami. Voda je pak vysávána zpět do prostor na použitou vodu v zásobníku a použitá voda se nedostává volně do přírody.

Většinovým vlastníkem PSAS je hlavní město, menšinovým pak firma AVE CZ Daniela Křetínského. Hospodaření Pražských služeb v loňském roce skončilo ziskem zhruba 91,3 milionu korun, což je o 14 milionů více než v roce 2014.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy