První Interspar se změnil na Albert. S pekárnou i restaurací

Kateřina Vokurková Petr Kučera Kateřina Vokurková, Petr Kučera
15. 10. 2014 6:34
Po supermarketech Spar nyní přicházejí na řadu hypermarkety Interspar. Celý řetězec se má "přemalovat" do poloviny příštího roku.
Interspar se mění na Albert
Interspar se mění na Albert | Foto: Leták řetězce

Praha – Z prvního hypermarketu sítě Interspar je ode dneška Albert. Začala tak druhá fáze přeměny prodejen společnosti Spar česká obchodní společnost, která své tuzemské aktivity prodala společnosti Ahold, provozovateli sítě Albert.

Během září už zaniklo 14 supermarketů Spar, nově jsou z nich supermarkety Albert. Na větší prodejny, tedy hypermarkety sítě Interspar, přichází řada nyní. Jako první končí Interspar na Rokycanské třídě v Plzni, nový Albert se tam otevírá právě dnes.

Nově otevřený hypermarket Albert v Plzni  - bývalý Interspar.
Nově otevřený hypermarket Albert v Plzni - bývalý Interspar. | Foto: Ahold

Přeměna zbývajících 34 hypermarketů Interspar má skončit během první poloviny příštího roku. Ahold zatím tají, které prodejny teď přijdou na řadu jako další. Lidé se to dozvědí až 14 dnů předem z internetových stránek, plakátů nebo letáků. Zatím je jasné jen to, že přinejmenším během listopadu by k další přeměně dojít nemělo.

Na dva dny zavřeno

Ahold převzal ztrátové obchody rakouské společnosti Spar v Česku letos v srpnu. Zaplatil za ně zhruba 5,2 miliardy korun. Prvotní investice do přestavby všech supermarketů a hypermarketů na síť Albert přijdou na 1,35 miliardy korun. Nejde jen o výměnu loga, nápisů, grafiky a reklamních materiálů. Mění se také regály nebo pokladní systémy.

Během přestavby budou prodejny zcela uzavřeny, vždy ale jen na několik málo dní. Například plzeňský Interspar nefungoval 13. a 14. října, další den už otevírá jako Albert.

"Venkovní stavební práce jsme zahájili první říjnový den, samotnou prodejnu jsme začali upravovat ve středu 8. října. Protože jsme nechtěli zákazníkům upřít nakupování po celý týden, pracovali jsme až do neděle 12. října za plného provozu," upřesňuje mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

To nejlepší z obou značek?

Ahold slibuje, že v sortimentu nechá to nejlepší z obou značek. Například dosavadní hypermarkety Interspar, které si pekly vlastní skutečně čerstvé pečivo, jej nechají v nabídce i nadále.

V provozu – přinejmenším prozatím – zůstanou i restaurace, bufety a kavárny, přestože s provozováním stravovacích zařízení nemá Ahold zkušenosti. Firma po určité době plánuje jejich provoz vyhodnotit a rozhodnout se, jestli s nimi bude pokračovat.

Pěti obchodů se musí zbavit

„Celkem jsme převzali 49 prodejen Spar a Interspar," upřesňuje Urbánková. O jeden z nich ale nový majitel v blízké době přijde. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž jako podmínku určil prodej supermarketu Spar v České Lípě. Ahold se musí zbavit také dvou supermarketů Albert v Táboře a jednoho v Litoměřicích. Prodat musí také hypermarket Albert v Třebíči. V těchto městech by totiž posílený řetězec mohl ohrozit konkurenci.

„Jednání s možnými kupci stále probíhají, rozhodnuto zatím není,“ říká Urbánková k možným novým majitelům pěti prodejen. Firma slibuje, že i nadále budou fungovat jako obchody potravinových řetězců a nový majitel by je převzal i s dosavadními zaměstnanci.

Ahold nyní provozuje 241 supermarketů Albert, 56 hypermarketů Albert, 35 prodejen Interspar a 23 benzinových stanic.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy