Průmyslu se dařilo i během třetí vlny pandemie. Silně rostly hlavně automobilky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2021 10:38
Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, vyplývá z údajů od Českého statistického úřadu (ČSÚ). Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Tahounem letošního růstu jsou automobilky, jejichž výroba meziročně stoupla o 47 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda Auto

Proti únoru průmyslová výroba vzrostla o 3,2 procenta. "Březnové výsledky ukázaly český průmysl v dobré kondici," konstatoval ředitel odboru ČSÚ Radek Matějka. Meziměsíční růst produkce je podle něj pozitivní zprávou. "Jako by dorovnal slabší únorové výsledky," uvedl.

Téměř 15procentní meziroční nárůst je nejvyšší od roku 2001, kam aktuální statistická řada sahá. Nárůst přes 14 procent byl patrný i v únoru a březnu 2007.

Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce meziročně stoupla o 4,1 procenta, proti poslednímu loňskému čtvrtletí byla o 1,1 procenta nižší.

Výroba aut kladně ovlivnila i březnový výsledek obchodování Česka s cizinou. Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 18,5 miliardy korun. Před rokem, kdy vláda zavedla první opatření proti šíření koronaviru, byla bilance vyrovnaná, meziroční rozdíl tedy činil 18,5 miliardy. 

Vývoz a dovoz se v březnu zvýšil v meziročním i meziměsíčním srovnání a podle statistiků dosáhl nejvyšší hodnoty ve sledovaném třetím měsíci. Meziročně vzrostl vývoz o 29,2 procenta na 374,1 miliardy Kč a dovoz o 22,8 procenta na 355,6 miliardy. Proti únoru byl vývoz po sezonním očištění vyšší o sedm procent a dovoz o 7,1 procenta.

"Březnový vývoz i dovoz zboží dosáhly historicky nejvyšší hodnoty ve sledovaném měsíci. Rekordní byl i jejich meziroční růst, který byl ale ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského března," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Stavebnictví zpomalilo meziroční propad

Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Meziměsíčně byla vyšší o 3,1 procenta. Za březnovým snížením stejně jako v předchozích měsících stály pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby, naopak vzrostlo.

Pokles stavební výroby statistici zaznamenali nejen první tři měsíce letošního roku, ale po většinu loňského roku - produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Právě loni v březnu vypukla v Česku epidemie nemoci covid-19, kvůli níž byl od té doby omezen pohyb lidí, obchod či služby.

"Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezonu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020 a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy