Průměrná cena povinného ručení roste. Na pokrytí škod z autonehod ale nestačí

ČTK ČTK
9. 11. 2021 10:18
Průměrné pojistné u povinného ručení stouplo letos o 2,9 procenta, tedy o 91 korun na 3212 korun. Jde o zpomalení dynamiky růstu, když v minulých letech činil nárůst 4,5 až 4,7 procenta. Naopak výrazně zrychluje průměrná škoda z autonehod. Vyplývá to z odhadů České kanceláře pojistitelů.
Foto: Thinkstock

Průměrná škoda na majetku nyní dosahuje 51 tisíc korun a průměrná újma na zdraví téměř 390 tisíc korun. Je to nárůst o 7,2 procenta oproti loňským 5,2 procenta. 

Během letního období se celkové škody z autonehod vrátily na úroveň předcovidových let 2018 a 2019, což platilo nejen pro rok 2020, ale i pro letošní rok, kdy navíc pokles škod během nejintenzivnějšího lockdownu už zdaleka nebyl tak hluboký, jako tomu bylo v roce 2020. Počet škod vzniklých v zahraničí se stabilizoval na úrovni o pětinu nižší než před pandemií, což souvisí se stále nižší intenzitou cest do zahraničí.

Zvýšení objemu pojistného u povinného ručení letos pokračuje i v absolutních částkách nižším tempem než v předchozích letech, přestože růst počtu pojištěných vozidel se po předchozí korekci na 2,5procentní nárůst v roce 2020 opět dostává na úroveň nárůstu kolem tří procent. Ta byla i v předcovidových letech 2018 a 2019.

"Nadále pokračuje dlouhodobé rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a finanční náročností škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o osm procent a růst nároků újmy na zdraví představuje 4,3 procenta. Růst pojistného proto stále není tak intenzivní jako růst škod," uvedl pojistný matematik kanceláře Petr Jedlička.

Ceny oprav rostou kvůli inflace

Stejně jako ostatní ekonomická odvětví, i pojišťovnictví je výrazně zasaženo aktuální narůstající cenou materiálů, surovin, zboží a služeb. Konkrétní dopad inflačních tlaků v povinném ručení se projevuje navyšující se cenou oprav i kompenzací v případě takzvané totální škody, jež se navyšují při vzrůstající ceně vozidel.

"Průměrná majetková škoda se meziročně zvyšuje tempem o osm procent, v některých dalších kvartálních porovnáních jde již o růsty až kolem 12 procent," podotkl Jedlička.

Počet pojištěných vozidel činí 8,7 milionu. Předchozí pokles pojištěných tahačů o pět procent na počátku lockdownu na jaře 2020 se částečně korigoval následným růstem o tři procenta, neboť kapacity nákladní přepravy jsou nyní vytíženější. U autobusů pro dálkovou přepravu se z původního poklesu pojištěných vozidel o pětinu opětovně pojistila necelá třetina z takto vyřazených vozidel.

Počet vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vodidla dosahuje 149 tisíc, což proti loňským 161 tisícům představuje pokles o osm procent. Meziročně klesá i celkový počet nepojištěných škod, z loňských 2963 případů na letošních odhadovaných 2605 případů.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy