Procento nejbohatších už vlastní více než zbytek lidstva. Ukončete daňové ráje, volají autoři studie

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 18. 1. 2016 9:18
Rozdíl mezi menšinou nejbohatších a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil, uvedla nevládní organizace Oxfam. Před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala jeho účastníky, aby se postavili proti zvyšování této nerovnosti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Londýn - Procento nejbohatších lidí světa začalo v roce 2015 vlastnit více než zbylých 99 procent obyvatel planety. Uvedla to dnes podle agentury AP nevládní organizace Oxfam, která začátkem loňského roku předvídala, že se tak stane v roce 2016, tedy o rok později.

"Rozdíl mezi menšinou nejbohatších a zbytkem obyvatel se v posledních 12 měsících neobyčejně prohloubil," uvedla organizace. Ve zprávě krátce před tradičním Světovým ekonomickým fórem v Davosu vyzvala jeho účastníky, aby se postavili proti zvyšování této nerovnosti, především ukončením takzvaných daňových rájů.

Podle autorů se bohatství chudší poloviny populace propadlo mezi lety 2010 a 2015 o 41 procent. Celkové jmění 62 nejbohatších osob světa se ve stejném období zvýšilo o 500 miliard dolarů na zhruba 1,76 bilionu dolarů.

"Nemůžeme dále nechat stamiliony osob trpět hladem, zatímco zdroje, které by jim mohly pomoci, hromadí několik nejbohatších lidí," uvedla podle agentury AFP představitelka Oxfam pro otázky daňové spravedlnosti a nerovností Manon Aubryová.

Oxfam je mezinárodní charitativní organizace, která pod hlavičkou Oxfam International sdružuje více než deset národních organizací zaměřených na odstranění chudoby a nespravedlnosti ve světě.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu se uskuteční od středy do soboty. Jeho 46. ročníku se zúčastní řada politických a dalších osobností, například premiér David Cameron či americký ministr zahraničí John Kerry. Očekávají se podle AP ale i herci jako Leonardo Di Caprio či Kevin Spacey.

Bohatí lidé získávají z ekonomického a politického systému ve svých příjmech mnohem více než ostatní, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy