Přiznání k DPH přes datovou schránku má skončit. Není místo

Luboš Kreč
13. 4. 2015 11:05
Krok proti trendu: Ministerstvo financí nechce od roku 2016 uznávat přiznání k DPH podaná přes datové schránky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Datové schránky musí mít v Česku všechny firmy a všichni plátci daně z přidané hodnoty (DPH). Jedním z důvodů, proč se tato povinnost zaváděla, bylo, že se skrze ně budou podávat daňová přiznání. Ministerstvo financí ale nyní navrhuje, aby přes schránky DPH přiznávat nešlo, a to už od ledna 2016. Důvod? Nedostatečná kapacita schránek.

“Stěžejním důvodem je limit velikosti datové zprávy, kterou lze prostřednictvím systému datových schránek odeslat, a to 10 MB,” říká mluvčí finanční správy Jitka Ježková. Pokud novela projde Sněmovnou, DPH půjde přiznávat jen prostřednictvím daňového portálu, který provozuje Generální finanční ředitelství.

Datových schránek se ale firmy nezbaví - jednak přes ně budou i nadále komunikovat jiné úřady, jednak na zmíněném portálu bude přes přihlášení se k datové schránce probíhat autentizace (podobně jako se na některých sociálních sítích dá přihlásit třeba přes účet do Facebooku). Další možností ověření na portálu bude elektronický podpis, ten ale v Česku využívá minimum lidí.

“Finanční správa již před zavedením systému datových schránek umožňovala daňovým subjektům, které preferovaly formu elektronického komunikace, činit podání prostřednictvím daňového portálu,” dodává Ježková.

Jaký je rozdíl oproti nynějšímu stavu? Když se dnes podává přiznání k DPH a soubor není větší než 10 MB, může to podnikatel udělat přes schránku. To už by nově nešlo, schránky budou prostě “mimo”.

Od příštího roku přitom výrazně přibude plátcům DPH komunikace s berními úředníky. Pravidelně by totiž měli podávat takzvaná kontrolní hlášení, tedy jakýsi měsíční přehled toho, s kým obchodují. “Z hlediska velikostního limitu představují problém především podání obsahující detailní informace o obchodování nebo majetku podnikatelů, například souhrnné hlášení nebo kontrolní hlášení (účinnost od 1. ledna 2016),” řekla Ježková.

V Česku je podle statistik České pošty, která schránky provozuje, 644 tisíc schránek. Stát za ně ročně platí poště paušální poplatek půl miliardy korun. Systém odstartoval v roce 2009 jako součást elektronizace státní správy. Jde o jeden z projektů, s nimiž přišel exministr vnitra Ivan Langer (ODS).

“Neznamená to nic jiného, než že stát nejdříve zřídí datové schránky, vnutí je všem podnikatelům – právnickým osobám a vybraným profesím (daňoví poradci, advokáti, insolvenční správci) , a několik let poté jim ten samý stát zakáže jejich prostřednictvím podávat daňové přiznání,” kritizuje návrh daňový poradce a bývalý náměstek ministra průmyslu za ODS Tomáš Hajdůšek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy