Přiznání k DPH přes datovou schránku má skončit. Není místo

Luboš Kreč
13. 4. 2015 11:05
Krok proti trendu: Ministerstvo financí nechce od roku 2016 uznávat přiznání k DPH podaná přes datové schránky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Datové schránky musí mít v Česku všechny firmy a všichni plátci daně z přidané hodnoty (DPH). Jedním z důvodů, proč se tato povinnost zaváděla, bylo, že se skrze ně budou podávat daňová přiznání. Ministerstvo financí ale nyní navrhuje, aby přes schránky DPH přiznávat nešlo, a to už od ledna 2016. Důvod? Nedostatečná kapacita schránek.

“Stěžejním důvodem je limit velikosti datové zprávy, kterou lze prostřednictvím systému datových schránek odeslat, a to 10 MB,” říká mluvčí finanční správy Jitka Ježková. Pokud novela projde Sněmovnou, DPH půjde přiznávat jen prostřednictvím daňového portálu, který provozuje Generální finanční ředitelství.

Datových schránek se ale firmy nezbaví - jednak přes ně budou i nadále komunikovat jiné úřady, jednak na zmíněném portálu bude přes přihlášení se k datové schránce probíhat autentizace (podobně jako se na některých sociálních sítích dá přihlásit třeba přes účet do Facebooku). Další možností ověření na portálu bude elektronický podpis, ten ale v Česku využívá minimum lidí.

“Finanční správa již před zavedením systému datových schránek umožňovala daňovým subjektům, které preferovaly formu elektronického komunikace, činit podání prostřednictvím daňového portálu,” dodává Ježková.

Jaký je rozdíl oproti nynějšímu stavu? Když se dnes podává přiznání k DPH a soubor není větší než 10 MB, může to podnikatel udělat přes schránku. To už by nově nešlo, schránky budou prostě “mimo”.

Od příštího roku přitom výrazně přibude plátcům DPH komunikace s berními úředníky. Pravidelně by totiž měli podávat takzvaná kontrolní hlášení, tedy jakýsi měsíční přehled toho, s kým obchodují. “Z hlediska velikostního limitu představují problém především podání obsahující detailní informace o obchodování nebo majetku podnikatelů, například souhrnné hlášení nebo kontrolní hlášení (účinnost od 1. ledna 2016),” řekla Ježková.

V Česku je podle statistik České pošty, která schránky provozuje, 644 tisíc schránek. Stát za ně ročně platí poště paušální poplatek půl miliardy korun. Systém odstartoval v roce 2009 jako součást elektronizace státní správy. Jde o jeden z projektů, s nimiž přišel exministr vnitra Ivan Langer (ODS).

“Neznamená to nic jiného, než že stát nejdříve zřídí datové schránky, vnutí je všem podnikatelům – právnickým osobám a vybraným profesím (daňoví poradci, advokáti, insolvenční správci) , a několik let poté jim ten samý stát zakáže jejich prostřednictvím podávat daňové přiznání,” kritizuje návrh daňový poradce a bývalý náměstek ministra průmyslu za ODS Tomáš Hajdůšek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy