Práci má nejvíce lidí od vzniku České republiky. Zvyšuje se tlak na růst mezd, firmám chybí lidi

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 31. 5. 2016 11:11
Počet Čechů s příjmem ze zaměstnání nebo podnikání stejně jako minulý měsíc přesáhl pět milionů a byl nejvyšší od začátku roku 1993. Míra zaměstnanosti činila v dubnu 71,8 procenta. Za zaměstnané považují statistici všechny osoby, které během zkoumaného období pracovaly alespoň jednu hodinu za finanční odměnu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Příznivá situace na tuzemském trhu práce pokračuje. Zaměstnanost je stále nejvyšší od vzniku České republiky v roce 1993 a příjem ze zaměstnání nebo podnikání mělo v dubnu více než pět milionů lidí. Vyplývá to údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Počet zaměstnaných osob v dubnu dosáhl 5,011 milionu, a popáté za sebou tak překonal měsíční rekord.

Míra zaměstnanosti osob od 15 do 64 let dosáhla 71,8 procenta. Ve srovnání s dubnem 2015 se zvýšila o 1,6 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů činila 79,4 procenta, míra zaměstnanosti žen 64 procent - v obou případech šlo rovněž o nejvyšší čísla od vzniku samostatné České republiky.

Nejvyšší míru zaměstnanosti mají Češi mezi 30 a 49 lety, kde se dostala na 87 procent. Ve skupině osob od 50 do 64 let mělo práci 68,5 procenta lidí. Míra zaměstnanosti mladých činila 47,7 procenta. Za zaměstnané přitom statistici považují všechny, kteří během sledované doby pracovali alespoň hodinu za finanční odměnu, bez ohledu na to, jestli šlo o pracovní poměr, podnikání, nebo dočasnou práci.

Impuls pro růst mezd

ČSÚ zároveň zveřejnil i obecnou míru nezaměstnanosti ve skupině osob od 15 do 65 let, tedy podíl nezaměstnaných k pracovní síle. V dubnu bylo bez práce 4,2 procenta lidí. Nižší míru nezaměstnanosti mají muži - 3,6 procenta, u žen činila 4,9 procenta.

"Míra nezaměstnanosti mužů je už delší dobu na nejnižší úrovni v rámci EU, nyní i u žen poklesla pod pět procent. V mnoha oblastech tak přichází kritický nedostatek volné pracovní síly," upozorňuje ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

"To je obrovským podpůrným argumentem pro zaměstnance v jejich vyjednávací pozici ohledně výše mezd. Je tak velmi pravděpodobné, že i letos vzroste průměrná mzda, což by mělo podpořit i inflaci," doufá analytik společnosti Cyrrus František Kronus.

V celé Evropské unii klesla míra nezaměstnanosti v dubnu na 8,7 procenta, což je nejnižší hodnota od dubna 2009. Podle jednotné metodiky Eurostatu má nejnižší nezaměstnanost právě Česká republika, na druhém místě "evropského žebříčku" je Německo.

Přežívají silné stereotypy o tom, kdo se na vědu hodí a kdo se hodí na vedoucí pozice, říká k absenci žen ve vědě socioložka Marcela Linková. Znalostí si podle ní neceníme stejně u žen jako u mužů. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy