Práci má nejvíce Čechů od roku 1993, spočítali statistici

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 29. 5. 2015 14:58
Podíl zaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob je nejvyšší od roku 1993.
Práce. Ilustrační foto
Práce. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Podíl zaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních osob ve věku od 15 do 64 let v Česku byl letos v dubnu nejvyšší od ledna 1993. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil 69,8 procenta. Meziročně se míra zaměstnanosti po očištění od sezonních vlivů zvýšila o jeden procentní bod.

Zaměstnání nebo příjem z podnikání mělo v dubnu celkem 4,91 milionu lidí, z toho 2,76 milionu mužů a 2,15 milionu žen. Rekordní je pouze podíl zaměstnaných, nikoliv absolutní počet zaměstnaných osob.

"Vlivů je více. Jednak příznivá demografie, kdy nejsilnější ročníky žen již odrodily děti a jsou plně soustředěné na práci. Roli hraje i prodlužování kariéry a posunování odchodu do důchodu," uvádí ředitel statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Ke zvýšení podílu zaměstnaných samozřejmě přispělo i současné oživení ekonomiky. V prvním čtvrtletí tohoto roku hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 4,2 procenta, což bylo nejvíce v Evropské unii. Vyšší produkce přitom znamená, že firmy potřebují i více zaměstnanců, takže najímají nové pracovníky.

Roste zaměstnanost žen

Míra zaměstnanosti mužů činila 77,3 procenta, míra zaměstnanosti žen 62,1 procenta. Ta byla rovněž nejvyšší od vzniku samostatné České republiky - nad 62 procent se za uplynulých 22 let ještě nedostala.

Nejvíce zaměstnaných osob je ve věkové skupině mezi 30 a 49 lety. Zde míra zaměstnanosti činila 84,8 procenta. Ve skupině mezi 50 a 64 lety to bylo 66,5 procenta a mezi lidmi do 29 let 46,8 procenta - zde lze ale předpokládat, že část mladých lidí zhruba do 25 let studuje.

"Zaměstnanosti se daří v těch sektorech, které v daném období šlapou a táhnou danou ekonomiku. Nyní se jedná především o zpracovatelský průmysl, velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a mimo zimní období také zemědělství," dodává Filip Fyrbach, analytik GE Money Bank.

Z dubnových údajů ČSÚ zároveň vyplývá, že obecná míra nezaměstnanosti (podle jednotné metodiky Eurostatu) se meziročně snížila z loňských 6,4 procenta na šest procent. Míra nezaměstnanosti žen činila 7,1 procenta, u mužů to bylo 5,2 procenta.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 31 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy