Po OKD volá o pomoc i Liberty Ostrava. Žádá státní záruku na úvěr sedm miliard korun

ČTK ČTK
28. 7. 2020 10:39
Ocelářská skupina Liberty Ostrava usiluje o změnu podmínek záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené dopady pandemie koronaviru. Liberty chce získat státní záruky na sedmimiliardový úvěr, uvedly Hospodářské noviny (HN). Zástupci vlády změnu programu COVID plus odmítají.
Foto: ČTK

Liberty Ostrava je se zhruba 6000 pracovníky druhým největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji po OKD. Firma v dubnu odstavila jednu ze svých dvou vysokých pecí, vedení ale zatím tvrdí, že by podnik mohl koronavirovou krizí projít bez propouštění. Už loni nechala Liberty část zaměstnanců doma se sníženou mzdou, ocelářský sektor v Evropě se několik let potýká hlavně s čínskou a tureckou konkurencí.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v programu kryje až 80 procent úvěrů poskytovaných komerčními bankami, maximální výše půjčky jsou dvě miliardy korun.

Firma se nyní snaží vládu přesvědčit, aby dvoumiliardový limit u programu COVID plus zrušila, píšou HN. "V této souvislosti jsme zmiňovali, že by vláda měla stanovit limit státní záruky přibližně ve výši 25 procent obratu firmy, protože jiné potřeby má firma s obratem tři miliardy korun a jiné firma s obratem 30 miliard," uvedla mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Firma loňské výsledky ještě nezveřejnila, předloni měla obrat 32,7 miliardy korun.

Zástupci vlády záruční program upravit nechtějí. "Žádné změny v tuto chvíli v programu nechystáme," cituje deník ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), pod kterou EGAP spadá. "Liberty byla zatím jediná firma, která s tím přišla, chápeme jejich požadavek, ale nepředpokládáme změny podmínek programu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Změna může nastat později, pokud by o záruky nebyl zájem. "Uvidíme, jak se bude čerpat, pokud by byla dostatečná rezerva, můžeme časem limit zvednout," dodal Havlíček. Celkový limit programu je 142 miliard korun, EGAP zatím schválil 26 záruk za 4,9 miliardy Kč.

Program COVID plus je určen pro firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Prostřednictvím komerčních bank mohou žádat o půjčky od pěti milionů do zmíněných dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje až 80 procent jistiny. Na úvěr z programu COVID Plus nemají nárok firmy, které měly existenční problémy před vyhlášením nouzového stavu 12. března.

Video: Zavřít Karvinou není umění, tvrdí epidemiolog Maďar

Zavřít cokoliv je strašně jednoduché řešení, velmi konzervativní, ale může to znamenat velké ekonomické škody, které region poškodí, říká epidemiolog. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy