Po OKD volá o pomoc i Liberty Ostrava. Žádá státní záruku na úvěr sedm miliard korun

ČTK ČTK
28. 7. 2020 10:39
Ocelářská skupina Liberty Ostrava usiluje o změnu podmínek záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené dopady pandemie koronaviru. Liberty chce získat státní záruky na sedmimiliardový úvěr, uvedly Hospodářské noviny (HN). Zástupci vlády změnu programu COVID plus odmítají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Liberty Ostrava je se zhruba 6000 pracovníky druhým největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji po OKD. Firma v dubnu odstavila jednu ze svých dvou vysokých pecí, vedení ale zatím tvrdí, že by podnik mohl koronavirovou krizí projít bez propouštění. Už loni nechala Liberty část zaměstnanců doma se sníženou mzdou, ocelářský sektor v Evropě se několik let potýká hlavně s čínskou a tureckou konkurencí.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v programu kryje až 80 procent úvěrů poskytovaných komerčními bankami, maximální výše půjčky jsou dvě miliardy korun.

Firma se nyní snaží vládu přesvědčit, aby dvoumiliardový limit u programu COVID plus zrušila, píšou HN. "V této souvislosti jsme zmiňovali, že by vláda měla stanovit limit státní záruky přibližně ve výši 25 procent obratu firmy, protože jiné potřeby má firma s obratem tři miliardy korun a jiné firma s obratem 30 miliard," uvedla mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Firma loňské výsledky ještě nezveřejnila, předloni měla obrat 32,7 miliardy korun.

Zástupci vlády záruční program upravit nechtějí. "Žádné změny v tuto chvíli v programu nechystáme," cituje deník ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), pod kterou EGAP spadá. "Liberty byla zatím jediná firma, která s tím přišla, chápeme jejich požadavek, ale nepředpokládáme změny podmínek programu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Změna může nastat později, pokud by o záruky nebyl zájem. "Uvidíme, jak se bude čerpat, pokud by byla dostatečná rezerva, můžeme časem limit zvednout," dodal Havlíček. Celkový limit programu je 142 miliard korun, EGAP zatím schválil 26 záruk za 4,9 miliardy Kč.

Program COVID plus je určen pro firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Prostřednictvím komerčních bank mohou žádat o půjčky od pěti milionů do zmíněných dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje až 80 procent jistiny. Na úvěr z programu COVID Plus nemají nárok firmy, které měly existenční problémy před vyhlášením nouzového stavu 12. března.

Video: Zavřít Karvinou není umění, tvrdí epidemiolog Maďar

Zavřít cokoliv je strašně jednoduché řešení, velmi konzervativní, ale může to znamenat velké ekonomické škody, které region poškodí, říká epidemiolog. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy