Po OKD volá o pomoc i Liberty Ostrava. Žádá státní záruku na úvěr sedm miliard korun

ČTK ČTK
28. 7. 2020 10:39
Ocelářská skupina Liberty Ostrava usiluje o změnu podmínek záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy zasažené dopady pandemie koronaviru. Liberty chce získat státní záruky na sedmimiliardový úvěr, uvedly Hospodářské noviny (HN). Zástupci vlády změnu programu COVID plus odmítají.
Foto: ČTK

Liberty Ostrava je se zhruba 6000 pracovníky druhým největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji po OKD. Firma v dubnu odstavila jednu ze svých dvou vysokých pecí, vedení ale zatím tvrdí, že by podnik mohl koronavirovou krizí projít bez propouštění. Už loni nechala Liberty část zaměstnanců doma se sníženou mzdou, ocelářský sektor v Evropě se několik let potýká hlavně s čínskou a tureckou konkurencí.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v programu kryje až 80 procent úvěrů poskytovaných komerčními bankami, maximální výše půjčky jsou dvě miliardy korun.

Firma se nyní snaží vládu přesvědčit, aby dvoumiliardový limit u programu COVID plus zrušila, píšou HN. "V této souvislosti jsme zmiňovali, že by vláda měla stanovit limit státní záruky přibližně ve výši 25 procent obratu firmy, protože jiné potřeby má firma s obratem tři miliardy korun a jiné firma s obratem 30 miliard," uvedla mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Firma loňské výsledky ještě nezveřejnila, předloni měla obrat 32,7 miliardy korun.

Zástupci vlády záruční program upravit nechtějí. "Žádné změny v tuto chvíli v programu nechystáme," cituje deník ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), pod kterou EGAP spadá. "Liberty byla zatím jediná firma, která s tím přišla, chápeme jejich požadavek, ale nepředpokládáme změny podmínek programu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Změna může nastat později, pokud by o záruky nebyl zájem. "Uvidíme, jak se bude čerpat, pokud by byla dostatečná rezerva, můžeme časem limit zvednout," dodal Havlíček. Celkový limit programu je 142 miliard korun, EGAP zatím schválil 26 záruk za 4,9 miliardy Kč.

Program COVID plus je určen pro firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Prostřednictvím komerčních bank mohou žádat o půjčky od pěti milionů do zmíněných dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje až 80 procent jistiny. Na úvěr z programu COVID Plus nemají nárok firmy, které měly existenční problémy před vyhlášením nouzového stavu 12. března.

Video: Zavřít Karvinou není umění, tvrdí epidemiolog Maďar

Zavřít cokoliv je strašně jednoduché řešení, velmi konzervativní, ale může to znamenat velké ekonomické škody, které region poškodí, říká epidemiolog. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Hokejisté Litvínova se po karanténě dnes vrátili do tréninku

Hokejisté Litvínova se po čtrnáctidenní karanténě kvůli koronavirové nákaze dnes odpoledne vrátili do přípravy na nový ročník extraligy. Přerušit ji museli ve čtvrtek 23. července po předchozím jediném dni tréninku na ledě poté, co byl na covid-19 pozitivně testován hráč A-týmu.

"Nákaza koronavirem samozřejmě ovlivnila naši přípravu, protože jsme ztratili dva týdny. Je to věc, se kterou se musíme vypořádat a jít dále. Hráči se v rámci svých možností připravovali v domácím prostředí i během karantény podle plánů od kondičního trenéra," řekl klubovému webu Vervy trenér Vladimír Országh.

Hráči, realizační tým i část zaměstnanců klubu podstoupili během karantény dva testy. Ty kontrolní v úterý podle klubového serveru u všech potvrdily negativní výsledky. Do přípravy se vrací i nejmenovaný hráč, který byl 23. července pozitivně testován.

Dvanáctý tým uplynulého ročníku extraligy se může začít opět naplno chystat na nový ročník. "Každý den jsme navíc měli on-line porady, kde jsme měli prostor řešit i taktiku. Nyní se vracíme zpátky na led a v příštím týdnu nás už čekají zápasy, takže všechno musí proběhnout ve zrychlené formě, abychom byli na zápasy nachystaní," prohlásil Országh, který po minulé sezoně nahradil na lavičce Severočechů Vladimíra Kýhose.

První přípravný duel sehraje Litvínov v rámci Poháru Generali České pojišťovny v úterý v Karlových Varech. Zápasy z tohoto týdne - z úterka v Liberci a ze čtvrtka proti Mladé Boleslavi - byly odloženy na pozdější termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy