Palladium změní majitele. Tolik ještě nikdo nezaplatil

Martina Marečková, Hospodářské noviny
9. 12. 2014 9:45
Nákupní centrum v centru Prahy je nejlukrativnějším v České republice.
Foto: Jiří Němeček

Praha - Nejdražší nemovitost v Česku bude mít brzy nového majitele. Za pražské nákupní centrum Palladium dá německá společnost Union Investment podle informací Hospodářských novin nejméně 565 milionů eur – v přepočtu 15,6 miliardy korun. Tolik za jednotlivou budovu v zemi ještě nikdo nezaplatil.

Současný vlastník Palladia, další německá firma Hannover Leasing, tak na prodeji vydělá. Před sedmi lety získala nákupní centrum za dosud rekordních 535 milionů eur.

Podle informací Hospodářských novin ze dvou nezávislých zdrojů je obchod domluven, byť německé společnosti zatím dohodu oficiálně nepotvrdily. „Máme skutečně zájem investovat na pražském kancelářském a maloobchodním trhu,“ naznačil Fabian Hellbusch, mluvčí Union Investment. Nový majitel by měl Palladium převzít začátkem příštího roku. Vedle zhruba dvou stovek obchodů na 40 tisících metrech čtverečních získá také přiléhající kanceláře – ty zabírají zhruba zbylou třetinu ploch.

Palladium v centru Prahy je nejlukrativnějším nákupním centrem v zemi. Předností je jeho umístění ve středu města na metru a dalších spojích hromadné dopravy, také sousedí s hlavní nákupní třídou Na Příkopě. Podle odborných odhadů lidé ve zdejších obchodech či restauracích utratí měsíčně kolem 350 milionů korun. Denně tam zavítá v průměru 45 tisíc lidí. „Během některých předvánočních dní v loňském roce ale návštěvnost překročila 70 tisíc lidí za den,“ prohlásila Karolína Peterková z marketingového oddělení společnosti Property Solutions, jež obchodní centrum spravuje.

Kdo je budoucí majitel Palladia? Jací další zájemci se o něj ucházeli? Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy