Padla první oběť celní války. Zájem o americkou whisky v Evropě klesá

ČTK ČTK
21. 3. 2019 10:31
Vývoz whisky ze Spojených států se ve druhém pololetí loňského roku výrazně propadl. Zatímco v prvních šesti měsících export stoupl meziročně o 28 procent, ve druhé části roku o 11 procent klesl. Důvodem jsou cla, která Evropská unie, Kanada, Čína a Mexiko zavedly na dovoz zboží z USA v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Uvádí to čtvrteční zpráva amerického svazu obchodníků s lihovinami Distilled Spirits Council.
Whisky (ilustrační foto)
Whisky (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Zmíněné státy v polovině loňského roku uvalily cla na dovoz whisky a bourbonu z USA v rozmezí od deseti do 25 procent. Po výrazném růstu exportu v prvních šesti měsících tak hodnota vývozu za celý rok stoupla jen o 5,1 procenta na 1,2 miliardy dolarů (26,7 miliardy korun), což je výrazný propad v porovnání se zvýšením o 16 procent v roce 2017.

Vývoz do Evropské unie se po zvýšení o 33 procent v prvním pololetí snížil ve druhém o 13,4 procenta. EU, která na dovoz whisky zavedla 25procentní clo, je pro americké výrobce tohoto moku významným trhem, na jejich celkovém exportu se podílí 60 procenty.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy