Zvyšte minimální mzdu na 11 500 korun. Česká ekonomika na to má, vyzývají odboráři

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 15:49
Vláda si dala v programovém prohlášení cíl dosáhnout 40 procent průměrné mzdy a tento návrh to naplňuje, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Nová minimální mzda by tak od příštího roku byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Odbory stále něco chtějí, reagoval ministr financí.
Josef Středula slíbil odborářům, že v Česku skončí levná práce. Nyní chce další růst minimální mzdy.
Josef Středula slíbil odborářům, že v Česku skončí levná práce. Nyní chce další růst minimální mzdy. | Foto: David Kohout

Plzeň/Praha - Odbory budou požadovat zvýšení minimální mzdy nejméně na úroveň 11 500 korun od 1. ledna příštího roku.

"Prvním důvodem je velmi dobrý výkon ekonomiky. A druhým to, že vláda má v programovém prohlášení cíl dosáhnout 40 procent průměrné mzdy a toto přesně vyhovuje tomuto propočtu při navýšení průměrného výdělku," řekl dnes v Plzni předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Nová minimální mzda by tak byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Současná minimální mzda je od ledna 9900 korun, meziročně je tak o 700 korun vyšší.

"Odbory stále něco chtějí. Budeme to řešit v rámci tripartity," řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Požadavky na zvýšení minimální mzdy jsou podle zaměstnavatelů populistické. "Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě prosazuje to, aby se výše minimální mzdy nastavila parametricky podle vývoje průměrných mezd, růstu HDP a míry inflace. Je nutné jednat o vzorci vývoje minimální mzdy, aby firmy mohly předvídat vývoj. Nemělo by jít o čistě politická rozhodnutí, kdy ten či onen politik vystřeluje určité částky," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Současně požaduje, aby vláda nepřijímala rozhodnutí o navýšení minimální mzdy bez shody sociálních partnerů.

"Není to ani nic, co by mělo ohrozit firmy," uvedl Středula. Podle něj by to byla velmi dobrá zpráva pro občany, kteří se pohybují kolem hranice minimální mzdy. "Taková úroveň se dostane poprvé mírně nad hranici chudoby pro jednotlivce, která je 9901 korun v čistém vyjádření," uvedl předseda.

ČMKOS podle něj spolu se členy vlády, kteří jsou tomu nakloněni, směřuje k tomu, aby se odpoutala cena práce od výše sociálních dávek. "Sice to ještě nezabezpečí úplně tento ideál, ale dále to poroste," uvedl. Díky současné vládě mohou zaměstnavatelé předvídat pohyb minimální mzdy.

Podle Středuly je odbory požadovaná suma 11 500 korun o zhruba 500 korun vyšší, než uvedl před nedávnem premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chceme ale, aby minimální mzda byla vyšší než sociální dávky, protože jinak se nestane práce zajímavější," uvedl.

S požadavkem na vyšší minimální mzdu přijdou odbory už na začátku druhého čtvrtletí letošního roku, ale Středula to řekl už dnes kvůli tomu, že už někteří politici přicházejí se svými návrhy. "Očekáváme nyní reakci zaměstnavatelů v tom smyslu, že je to vysoké. Pokud ale umí předvídat, jak poroste průměrný výdělek, a vědí, že vláda říká, že chce dosáhnout 40procentního podílu k průměrné mzdě, tak je to opravdu jen trojčlenka, aby si to spočítali," řekl.

Podle Středuly je od ledna na Slovensku minimální mzda 405 euro (11 000 korun), v ČR je 360 euro. "V podílu k průměrné mzdě jsme na tom úplně nejhůř ze všech (zemí eurozóny)," uvedl Středula. V sousedním Německu je minimální mzda 1580 euro (43 000 korun). Podle Středuly má ČR produktivitu práce na úrovni 62 procent Německa, ale mzdy jen třetinové. "Takže tady je obrovský prostor pro možnost navyšování mzdy," dodal.

Vyšší mzdy podpoří podle Středuly zaměstnanost a pomohou krajům, které získají více peněz z daní a mohou více investovat do zdravotnictví, sociální péče a školství. Vyšší minimální mzda než sociální dávky také přivede více nezaměstnaných do pracovního procesu. "I v Plzeňském kraji v mnoha případech lidé neakceptují nabídku na práci také kvůli tomu, že nabízená cena práce je velmi nízká," dodal.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 31 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy