Zvyšte minimální mzdu na 11 500 korun. Česká ekonomika na to má, vyzývají odboráři

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 15:49
Vláda si dala v programovém prohlášení cíl dosáhnout 40 procent průměrné mzdy a tento návrh to naplňuje, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Nová minimální mzda by tak od příštího roku byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Odbory stále něco chtějí, reagoval ministr financí.
Josef Středula slíbil odborářům, že v Česku skončí levná práce. Nyní chce další růst minimální mzdy.
Josef Středula slíbil odborářům, že v Česku skončí levná práce. Nyní chce další růst minimální mzdy. | Foto: David Kohout

Plzeň/Praha - Odbory budou požadovat zvýšení minimální mzdy nejméně na úroveň 11 500 korun od 1. ledna příštího roku.

"Prvním důvodem je velmi dobrý výkon ekonomiky. A druhým to, že vláda má v programovém prohlášení cíl dosáhnout 40 procent průměrné mzdy a toto přesně vyhovuje tomuto propočtu při navýšení průměrného výdělku," řekl dnes v Plzni předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Nová minimální mzda by tak byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Současná minimální mzda je od ledna 9900 korun, meziročně je tak o 700 korun vyšší.

"Odbory stále něco chtějí. Budeme to řešit v rámci tripartity," řekl novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Požadavky na zvýšení minimální mzdy jsou podle zaměstnavatelů populistické. "Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě prosazuje to, aby se výše minimální mzdy nastavila parametricky podle vývoje průměrných mezd, růstu HDP a míry inflace. Je nutné jednat o vzorci vývoje minimální mzdy, aby firmy mohly předvídat vývoj. Nemělo by jít o čistě politická rozhodnutí, kdy ten či onen politik vystřeluje určité částky," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Současně požaduje, aby vláda nepřijímala rozhodnutí o navýšení minimální mzdy bez shody sociálních partnerů.

"Není to ani nic, co by mělo ohrozit firmy," uvedl Středula. Podle něj by to byla velmi dobrá zpráva pro občany, kteří se pohybují kolem hranice minimální mzdy. "Taková úroveň se dostane poprvé mírně nad hranici chudoby pro jednotlivce, která je 9901 korun v čistém vyjádření," uvedl předseda.

ČMKOS podle něj spolu se členy vlády, kteří jsou tomu nakloněni, směřuje k tomu, aby se odpoutala cena práce od výše sociálních dávek. "Sice to ještě nezabezpečí úplně tento ideál, ale dále to poroste," uvedl. Díky současné vládě mohou zaměstnavatelé předvídat pohyb minimální mzdy.

Podle Středuly je odbory požadovaná suma 11 500 korun o zhruba 500 korun vyšší, než uvedl před nedávnem premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chceme ale, aby minimální mzda byla vyšší než sociální dávky, protože jinak se nestane práce zajímavější," uvedl.

S požadavkem na vyšší minimální mzdu přijdou odbory už na začátku druhého čtvrtletí letošního roku, ale Středula to řekl už dnes kvůli tomu, že už někteří politici přicházejí se svými návrhy. "Očekáváme nyní reakci zaměstnavatelů v tom smyslu, že je to vysoké. Pokud ale umí předvídat, jak poroste průměrný výdělek, a vědí, že vláda říká, že chce dosáhnout 40procentního podílu k průměrné mzdě, tak je to opravdu jen trojčlenka, aby si to spočítali," řekl.

Podle Středuly je od ledna na Slovensku minimální mzda 405 euro (11 000 korun), v ČR je 360 euro. "V podílu k průměrné mzdě jsme na tom úplně nejhůř ze všech (zemí eurozóny)," uvedl Středula. V sousedním Německu je minimální mzda 1580 euro (43 000 korun). Podle Středuly má ČR produktivitu práce na úrovni 62 procent Německa, ale mzdy jen třetinové. "Takže tady je obrovský prostor pro možnost navyšování mzdy," dodal.

Vyšší mzdy podpoří podle Středuly zaměstnanost a pomohou krajům, které získají více peněz z daní a mohou více investovat do zdravotnictví, sociální péče a školství. Vyšší minimální mzda než sociální dávky také přivede více nezaměstnaných do pracovního procesu. "I v Plzeňském kraji v mnoha případech lidé neakceptují nabídku na práci také kvůli tomu, že nabízená cena práce je velmi nízká," dodal.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy