NWR musí snížit zadlužení, ale doly nechce prodávat

Luděk Vainert, iHned.cz
22. 1. 2014 22:31
Klesající ceny černého uhlí nutí těžarskou firmu NWR hledat nové cesty z dluhů
Důl Paskov.
Důl Paskov. | Foto: NWR

Praha - Těžařská společnost NWR, majitel černouhelných dolů OKD, oznámila záměr snížit své zadlužení. Hlavním důvodem je pokračující pokles cen uhlí na světovém trhu. Kvůli nízkým cenám uhlí je firma ve výrazné ztrátě. 

Současně také NWR chce prověřit a znovu ocenit své ekonomicky vytěžitelné zásoby uhlí. Jejich hodnota se za stávajících cen zřejmě výrazně sníží. Podle vydaného prohlášení zváží NWR při revizi kapitálové struktury všechny dostupné možnosti. Cílem je snížit zadlužení společnosti, které se nyní pohybuje kolem 825 milionů eur (22,7 miliardy korun). 

„Z rozhodnutí přímo nevyplývá, že by mělo dojít k úpisu nových akcií. Pouze to znamená, že budou přizváni speciální poradci, kteří by měli pomoci s finanční restrukturalizací společnosti NWR. Tedy najít řešení, které by vyhovovalo společnosti, jejím akcionářům i držitelům dluhopisů," říká Vladimír Bystrov, který mediálně zastupuje společnost BXR, majoritního akcionáře NWR. 

Jedním z podílníků BXR je Zdeněk Bakala, který současně vlastní společnost Economia, vydavatele Hospodářských novin a provozovatele zpravodajských serverů IHNED.cz a Aktuálně.cz. 

Podle analytika společnosti Patria Direct Tomáše Sýkory však lze očekávat, že NWR nové akcie vydá. „A při současné ceně jich budou muset vydat opravdu hodně. Podle mého odhadu asi 100 až 250 milionů akcií," řekl Sýkora Hospodářským novinám. 

NWR také oznámila, že jí při restrukturalizaci dluhové zátěže bude jako finanční poradce pomáhat firma Blackstone Group International Partners. Kancelář White & Case pak byla vybrána jako právní poradce.

„Neočekáváme, že by se tento proces jakkoli dotkl zákazníků, zaměstnanců, partnerů, dodavatelů ani závazků vyplývajících z obchodního styku," píše se v tiskové zprávě NWR. Mimo jiné to znamená, že by se například v žádném případě neměl prodávat některý z dolů OKD, případně utlumovat těžba. 

S částí akcií NWR se obchoduje na pražské burze. Jejich kurz pod tlakem klesajících cen uhlí za poslední rok klesl z 88 korun na dnešních 24,85 Kč. Majoritní podíl si chce BXR uchovat. „BXR je připraveno do společnosti NWR po revizi její kapitálové struktury upsat nový kapitál a zůstat ve společnosti majoritním podílníkem," říká Bystrov.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy