Nový žebříček ekonomické svobody: Česko se umístilo nejlépe v historii

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 2. 2016 18:21
Podle nového žebříčku Heritage Foundation má Česko 21. nejsvobodnější ekonomiku ve světě ze 178 porovnávaných zemí. Meziročně si o tři místa přilepšilo. Index ekonomické svobody je nejvyšší za posledních 22 let. Pomohly hlavně nízká nezaměstnanost a pomalu se snižující rozpočtový deficit. Svoboda podnikání naopak neustále klesá, varují autoři. Potvrzují to i čísla Světové banky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká ekonomika je nejsvobodnější za posledních 22 let. Podle dat za loňský rok se umístila na 21. místě ze 178 srovnávaných států světa, v Evropě byla jedenáctá. Ukazuje to žebříček ekonomické svobody, který zveřejnila americká organizace Heritage Foundation. V Česku jeho výsledky oznámil europoslanec za Svobodné Petr Mach.

Pozice České republiky se zlepšila hlavně díky nižšímu deficitu státního rozpočtu, ten se meziročně snížil ze 78 na 62,8 miliardy korun.

Žebříček porovnává státy podle celkem deseti kritérií, mezi nimiž je například ochrana vlastnických práv, svoboda obchodu nebo finanční svoboda.

Index ekonomické svobody v Česku činil 73,2 bodu ze sta, což je o 0,7 bodu více než před rokem. Tuzemská ekonomika tak patří do kategorie "spíše svobodné".

Problémem je svoboda podnikání

"Nemáme si k čemu gratulovat, je to dáno spíše špatnou politikou vlád ostatních států než kvalitní hospodářskou politikou české vlády," upozorňuje ale Mach. Jen při troše větší snaze by se podle něj Česko probojovalo do první desítky ekonomicky nejsvobodnějších zemí.

Kromě toho, že vláda postupně krotí rozpočtový schodek, pochválili autoři Českou republiku i za nízkou nezaměstnanost.

Jak se daří Česku v jednotlivých oblastech:

Oblast Hodnota indexu Pořadí ve světě
Celková ekonomická svoboda 73,2 bodu 21. místo
Vlastnická práva 75 bodů 25. místo
Svoboda nekorupčního prostředí 51 bodů 54. místo
Rozpočtová svoboda 82,5 bodu 64. místo
Vládní výdaje 47,3 bodu 139. místo
Svoboda podnikání 66,6 bodu 83. místo
Svoboda práce 77,7 bodu 19. místo
Peněžní svoboda 84,1 bodu 24. místo
Svoboda obchodu 88 bodů 10. místo
Svoboda investování 80 bodů 23. místo
Finanční svoboda 80 bodů 3. místo

Vysokou míru ekonomické svobody má Česko i ve finanční oblasti, kde je třetí nejlepší ve světě. To je dané například tím, že v tuzemsku mohou volně fungovat zahraniční banky a vláda se na finančním trhu angažuje jen minimálně..

Meziročně se české skóre snížilo hlavně v oblasti pracovní svobody, za což může spousta regulací pracovního trhu. "Smutným obrázkem české ekonomiky je, že od roku 1995 poklesla svoboda podnikání o takřka neuvěřitelných 33,4 procentních bodů," dodává Mach.

"Tyto údaje se shodují s údaji Světové banky, které dlouhodobě kritizuje náročnost založení podnikání a splnění daňových předpisů, což českým firmám zabere daleko více práce než firmám ve všech sousedních státech," uvádí ekonom Svobodných Martin Pánek.

V čele Evropy zůstává Švýcarsko

Obecně z žebříčku vyplývá, že ekonomická svoboda roste hlavně v afrických a asijských zemích, zatímco v Evropě a Severní Americe je tomu naopak. Míra ekonomické svobody zde meziročně klesla o 0,1 procenta, respektive o jedno procento.

Celosvětová míra ekonomické svobody činí 60,7 bodu ze sta, což je stejně jako v případě Česka zatím nejvíce v historii žebříčku. V globálním měřítku rostla míra svobody už čtvrtým rokem po sobě. Nad 80 body ze sta ji nyní má pouze pět zemí světa, Hong Kong, Singapur, Nový Zéland, Švýcarsko a Austrálie.

Země s největší ekonomickou svobodou ve světě:

Země Hodnota indexu
1. Hong Kong 88,6 bodu
2. Singapur 87,8 bodu
3. Nový Zéland 81,6 bodu
4. Švýcarsko 81 bodů
5. Austrálie 80,3 bodu
6. Kanada 78 bodů
7. Chile 77,7 bodu
8. Irsko 77,3 bodu
9. Estonsko 77,2 bodu
10. Velká Británie 76,4 bodu

Země s nejnižší ekonomickou svobodou ve světě:

Země Hodnota indexu
1. Severní Korea 2,3 bodu
2. Kuba 29,8 bodu
3. Venezuela 33,7 bodu
4. Zimbabwe 38,2 bodu
5. Turkmenistán 41,9 bodu
6. Eritrea 42,7 bodu
7. Republika Kongo 42,8 bodu
8. Írán 43,5 bodu
9. Rovníková Guinea 43,7 bodu
10. Argentina 43,8 bodu

Nejhůře jsou na tom podle autorů Severní Korea, Kuba a Venezuela. Autoři žebříčku ale upozorňují, že nejsou k dispozici data za Jemen, Sýrii, Libyi, Irák, Súdán, Somálsko a Afghánistán.

Celková míra ekonomické svobody Evropy činí 66,9 bodu. Nejvyšší ji má Švýcarsko, nejnižší Ukrajina (46,8 bodu), Bělorusko (48,8 bodu) a Rusko (50,6 bodu). Ze zemí EU je na tom nejhůře Řecko.

Země s nejsvobodnější ekonomikou v Evropě:

Země Hodnota indexu
1. Švýcarsko 81 bodů
2. Irsko 77,3 bodu
3. Estonsko 77,2 bodu
4. Velká Británie 76,4 bodu
5. Dánsko 75,3 bodu

Nejméně ekonomicky svobodné země v Evropě:

Země Hodnota indexu
1. Ukrajina 46,8 bodu
2. Bělorusko 48,8 bodu
3. Rusko 50,6 bodu
4. Řecko 53,2 bodu
5. Moldávie 57,4 bodu
O stavu podnikatelského prostředí v pořadu Alter eko diskutovali ekonomové Martin Burda a Josef Kotrba, vedoucí partner českého zastoupení společnosti Deloitte. | Video: Martin Burda
 

Právě se děje

před 6 minutami

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program

V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Ve středu o tom informovala EUSPA. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.

"Agentura EUSPA bude hrát klíčovou úlohu při zavádění kosmického programu EU a naplňování vesmírných ambicí EU," uvedl výkonný ředitel nové agentury Rodrigo da Costa, který působil už v čele předchozí agentury.

Nová agentura podle něj zvýší návratnost investic Evropské unie do kosmického programu, který bude mít v rámci EU vyšší prioritu. "Toho bude dosaženo především díky maximálnímu využití synergií mezi jednotlivými složkami programu, zejména v oblasti navigace, pozorování Země a zabezpečené komunikace, s cílem stimulovat inovace v rámci širokého spektra odvětví," dodal da Costa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy