Nejlepší země na světě? Česko je mezi Egyptem a Panamou, ukázal průzkum

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 1. 2016 6:53
Nová studie zveřejněná na Světovém ekonomickém fóru v Davosu porovnává 60 vybraných států podle toho, jaký si vytvořily obrázek za hranicemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Nejlepší zemí na světě je Německo před Kanadou a Velkou Británií.  Alespoň podle nového žebříčku zveřejněného v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Česko se mezi šedesáti hodnocenými státy umístilo na 38. příčce - mezi Egyptem a Panamou.

Studie je společným projektem portálu US News & World Report, newyorské společnosti BAV Consulting a Wharton School of Business na Pensylvánské univerzitě. Vychází především z názorů, jaké si lidé vytvořili o dané zemi za hranicemi. Shromáždila data od 16 248 respondentů z 36 zemí - převážně od lidí s vyšším vzděláním a osobností z oblasti obchodu, zbytek dotázaných tvořila široká veřejnost.

Lidé hodnotili kritéria jako kultura, podnikatelské prostředí, kulturní a společenské dědictví, občanský život, ekonomická, politická i vojenská síla či kvalita života. Získané informace z průzkumu byly následně porovnány s daty Mezinárodního měnového fondu o hrubém domácím produktu (HDP) na hlavu z roku 2014 v paritě kupní síly - tedy v jednotce, která zohledňuje rozdíly v cenách.

Pořadí Země
1. Německo
2. Kanada
3. Velká Británie
4. USA
5. Švédsko
6. Austrálie
7. Japonsko
8. Francie
9. Nizozemsko
10. Dánsko
...
12. Rakousko
17. Čína
24. Rusko
26. Řecko
38. Česká republika
44. Maďarsko
... ...
58. Írán
59. Ukrajina
60. Alžírsko

"To, jak je země vnímána za svými hranicemi, je pro její úspěch zcela klíčové," uvedl šéf největší světové reklamní skupiny WPP pro server USA Today.

Podle Mortimera B. Zuckermana, šéfa U.S. News, má žebříček být celosvětovým zdrojem pro obyvatele, podnikatele i vlády při vyhodnocování rizik a příležitostí v proměňujícím se světě, napsal server Washington Post.

Do žebříčku nebyli mimo jiné zařazeni naši sousedé Slovensko či Polsko. Rakousko obsadilo 12. příčku a Maďarsko skončilo na 44. místě. O čtrnáct příček nad Českem se umístilo Rusko, o dvanáct míst pak Řecko. Na úplném konci žebříčku se umístily Írán, Ukrajina a Alžírsko.

V kategorii ekonomické, politické, vojenské síly státu skončilo Česko až na 49. místě a z pohledu kulturního vlivu na 44. místě. Naopak v kulturním dědictví se umístilo na 28. místě, v podnikání je 26., v kvalitě života 21. a v občanských právech mu patří 19. příčka.

Jedničkou z pohledu celkové kvality života se stala Kanada, z pohledu občanského života Švédsko. Nejsilnějším státem jsou USA, v kulturním a společenském dědictví vede Itálie, v ekonomickém růstu Indie, v podmínkách pro podnikání Lucembursko a v kulturním vlivu Francie. Nejatraktivnější a nejdobrodružnější je pro respondenty Brazílie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy