Nejlepší země na světě? Česko je mezi Egyptem a Panamou, ukázal průzkum

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 1. 2016 6:53
Nová studie zveřejněná na Světovém ekonomickém fóru v Davosu porovnává 60 vybraných států podle toho, jaký si vytvořily obrázek za hranicemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Nejlepší zemí na světě je Německo před Kanadou a Velkou Británií.  Alespoň podle nového žebříčku zveřejněného v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Česko se mezi šedesáti hodnocenými státy umístilo na 38. příčce - mezi Egyptem a Panamou.

Studie je společným projektem portálu US News & World Report, newyorské společnosti BAV Consulting a Wharton School of Business na Pensylvánské univerzitě. Vychází především z názorů, jaké si lidé vytvořili o dané zemi za hranicemi. Shromáždila data od 16 248 respondentů z 36 zemí - převážně od lidí s vyšším vzděláním a osobností z oblasti obchodu, zbytek dotázaných tvořila široká veřejnost.

Lidé hodnotili kritéria jako kultura, podnikatelské prostředí, kulturní a společenské dědictví, občanský život, ekonomická, politická i vojenská síla či kvalita života. Získané informace z průzkumu byly následně porovnány s daty Mezinárodního měnového fondu o hrubém domácím produktu (HDP) na hlavu z roku 2014 v paritě kupní síly - tedy v jednotce, která zohledňuje rozdíly v cenách.

Pořadí Země
1. Německo
2. Kanada
3. Velká Británie
4. USA
5. Švédsko
6. Austrálie
7. Japonsko
8. Francie
9. Nizozemsko
10. Dánsko
...
12. Rakousko
17. Čína
24. Rusko
26. Řecko
38. Česká republika
44. Maďarsko
... ...
58. Írán
59. Ukrajina
60. Alžírsko

"To, jak je země vnímána za svými hranicemi, je pro její úspěch zcela klíčové," uvedl šéf největší světové reklamní skupiny WPP pro server USA Today.

Podle Mortimera B. Zuckermana, šéfa U.S. News, má žebříček být celosvětovým zdrojem pro obyvatele, podnikatele i vlády při vyhodnocování rizik a příležitostí v proměňujícím se světě, napsal server Washington Post.

Do žebříčku nebyli mimo jiné zařazeni naši sousedé Slovensko či Polsko. Rakousko obsadilo 12. příčku a Maďarsko skončilo na 44. místě. O čtrnáct příček nad Českem se umístilo Rusko, o dvanáct míst pak Řecko. Na úplném konci žebříčku se umístily Írán, Ukrajina a Alžírsko.

V kategorii ekonomické, politické, vojenské síly státu skončilo Česko až na 49. místě a z pohledu kulturního vlivu na 44. místě. Naopak v kulturním dědictví se umístilo na 28. místě, v podnikání je 26., v kvalitě života 21. a v občanských právech mu patří 19. příčka.

Jedničkou z pohledu celkové kvality života se stala Kanada, z pohledu občanského života Švédsko. Nejsilnějším státem jsou USA, v kulturním a společenském dědictví vede Itálie, v ekonomickém růstu Indie, v podmínkách pro podnikání Lucembursko a v kulturním vlivu Francie. Nejatraktivnější a nejdobrodružnější je pro respondenty Brazílie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy