Nový památkový zákon zpřísní pravidla pro developery, lidé získají větší vliv

Adam Váchal Adam Váchal
26. 7. 2016 13:30
Od ledna 2018 má - alespoň podle předpokladu ministerstva kultury - začít platit nový památkový zákon. Aby však mohl nahradit stávající, téměř třicet let starou legislativu, musí jej nejdříve schválit poslanci. Odborníci mají na návrh zákona často rozdílné názory. Památkáři jej vítají díky často přísnějším pravidlům pro majitele památkových budov, architekti se obávají, že nové nařízení nedá příliš prostoru současné architektuře.
Ilustrační foto (projekt Květinového domu na Václavském náměstí)
Ilustrační foto (projekt Květinového domu na Václavském náměstí) | Foto: Floweast

Praha - Majitele nemovitostí, které se nachází v památkově chráněných oblastech, čeká zásadní změna. Pokud poslanci schválí návrh zákona o ochraně památkového fondu, od ledna 2018 se výrazně upraví pravidla, jak pečovat o památkově chráněné stavby.

Dosud se vlastníci řídili podle několikrát novelizovaného zákona z roku 1987. Ten je však podle odborníků nedostatečný už jen vzhledem k tomu, že vznikl v době, kdy se nepočítalo s přechodem na tržní ekonomiku a rozmachem soukromého vlastnictví.

Návrh zákona z dílny ministerstva kultury schválila koncem roku vláda. "Nyní se nachází v Poslanecké sněmovně v prvním čtení," říká mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Více prostoru pro občanská sdružení

Zákon - alespoň v navrženém znění - může mít zásadní vliv na práci developerů, kteří plánují stavět či modernizovat budovy v historických centrech měst či dalších památkově chráněných lokalitách. Větší slovo podle návrhu nově získají spolky a občanská sdružení, která dostanou za přesně stanovených podmínek právo se přímo účastnit řízení památkářů a do určité míry tak ovlivňovat jejich průběh.

To může způsobit komplikace samotným developerům. Ti si už nyní stěžují, že právě protesty občanských sdružení komplikují výstavbu v centrech velkých měst, především pak v Praze.

"Aktivisté mají silné slovo, ale nulovou zodpovědnost. Praha i z tohoto důvodu v posledních letech pro developery doslova zamrzla," říká James Woolf ze společnosti Flow East, která je známá svou snahou postavit na místě rohového domu na Václavském náměstí projekt Květinového domu.

Demolici musela společnost několikrát odložit. Důvodem byl návrh prohlášení stavby za kulturní památku, kterou obdrželo ministerstvo kultury, a muselo se tak otázkou hodnoty stavby začít zabývat.

Stejným způsobem nedávno zastavila občanská sdružení plánovanou demolici komplexu budov Transgas na Vinohradské třídě, ve které sídlí klientské centrum Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na jejím místě plánuje slovenský miliardář Ivan Chrenko postavit nový administrativní komplex.

Zatímco v současné době může návrh na prohlášení stavby za kulturní památku podat takřka kdokoliv, podle nového zákona by to již nemělo být možné. Návrh bude podávat pouze samotné ministerstvo. Právě tato změna se setkala s kritikou ze strany památkářů.

Pozor na konzervaci

Obavy z nového zákona vyjádřila Česká komora architektů (ČKA). Podle ní norma dostatečně neřeší budoucnost nemovitostí v památkově chráněných lokalitách. "Z kulturního hlediska není možné uvažovat pouze o konzervaci těchto staveb. Naopak. Mnohdy je nutné pro památku najít novou funkci," vysvětluje místopředseda ČKA Pavel Hnilička.

Chystaný zákon podle něj v tomto ohledu opomíjí právě roli architektury. Připomíná, že novodobá architektura může památkově chráněná území v mnoha ohledech obohatit. Podle ČKA by měl být zákon upraven tak, aby investoři jasně věděli, jak mají při obnově nemovitosti v památkové lokalitě postupovat a do jaké míry mohou budovu upravovat. To by urychlilo procesy výstavby, které jsou v Česku často zdlouhavé.

Ministerstvo kultury vidí jako hlavní přínosy nového zákona zjednodušení administrativní zátěže Národního památkového ústavu a vyšší společenskou kontrolu ochrany architektonického dědictví.

Norma by navíc měla nově motivovat vlastníky nemovitostí, aby budovy v památkově chráněných oblastech nenechali chátrat. Nově umožní na jejich údržbu získávat dotace. Úředníci získají také větší pravomoc zasáhnout v případě, kdy vlastník o chráněnou budovu nepečuje. V současné době v tomto ohledu příliš možností, jak majitele donutit k rekonstrukci, nemají.

Naopak na nedostatky upozorňuje Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Obává se především paragrafu zákona, podle něhož bude možné vyjmout parcely a pozemky uvnitř památkové zóny.

"Na těchto pozemcích nebude nutné žádat o projednání památkovou péčí. Nesmíme se zaměřit výhradně a pouze jen na ochranu památek, ale také na ochranu jejich prostorových vztahů," vysvětluje viceprezidentka asociace Marie Švábová. Ta má obavy, že vyjmutí parcel z památkové zóny se stane velkou příležitostí pro nové developerské projekty.

Podle ministerstva kultury jsou však obavy asociace zbytečné. Vyjmutí parcely neumožní podle úředníků developerům, aby si v památkově chráněných lokalitách stavěli, co se jim zamane.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy