Nejlepší cihlové stavby světa. Podívejte se na výsledky soutěže

Nejlepší cihlové stavby světa. Podívejte se na výsledky soutěže
Majitel a zadavatel zakázky chtěl, aby byl rozdělený na soukromý byt a kancelář. Speciálním požadavkem bylo podle architekta Davida Lorente Ibaneze zachování oblíbeného místa pro jeho matku, které je součástí terasy.
Druhou z hlavních cen a vítězství v kategorii Speciální řešení získal pasivní a energeticky úsporný Dům 2226 v rakouském městě Lustenau. V celém domě není ani jedna ventilace, klimatizace nebo vytápění. Přesto zvolený koncept dokáže uvnitř domu udržet teplotu mezi 22 až 26 stupni, od čehož se odvozuje i jeho název.
Podle architekta Deitmara Eberleho (společnost Bauschlager Eberle) není tento dům jen experimentálním prototypem, stavět se bude také v Berlíně, Curychu a Hamburku.
Vítěz kategorie obytných domů se nachází ve vietnamském městě Da Nang, autorem jsou architekti ze studia Tropical Space. Jeho název - Termití dům - vystihuje to, jak zvenku vypadá.
Foto: Wieneberger Brick Award
Petr Zenkner Ekonomika Petr Zenkner, Ekonomika
21. 5. 2016 11:58
Mezinárodní porota soutěže Wieneberger Brick Award vybrala nejlepší domy postavené z cihel. O ocenění se ucházelo 600 projektů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy