Nejlepší cihlové stavby světa. Podívejte se na výsledky soutěže

Nejlepší cihlové stavby světa. Podívejte se na výsledky soutěže
Majitel a zadavatel zakázky chtěl, aby byl rozdělený na soukromý byt a kancelář. Speciálním požadavkem bylo podle architekta Davida Lorente Ibaneze zachování oblíbeného místa pro jeho matku, které je součástí terasy.
Druhou z hlavních cen a vítězství v kategorii Speciální řešení získal pasivní a energeticky úsporný Dům 2226 v rakouském městě Lustenau. V celém domě není ani jedna ventilace, klimatizace nebo vytápění. Přesto zvolený koncept dokáže uvnitř domu udržet teplotu mezi 22 až 26 stupni, od čehož se odvozuje i jeho název.
Podle architekta Deitmara Eberleho (společnost Bauschlager Eberle) není tento dům jen experimentálním prototypem, stavět se bude také v Berlíně, Curychu a Hamburku.
Vítěz kategorie obytných domů se nachází ve vietnamském městě Da Nang, autorem jsou architekti ze studia Tropical Space. Jeho název - Termití dům - vystihuje to, jak zvenku vypadá.
Foto: Wieneberger Brick Award
Petr Zenkner Ekonomika Petr Zenkner, Ekonomika
21. 5. 2016 11:58
Mezinárodní porota soutěže Wieneberger Brick Award vybrala nejlepší domy postavené z cihel. O ocenění se ucházelo 600 projektů.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy