Nová pravidla pro ubytování se dotknou všech, míří však hlavně na Airbnb

Pavel Hejkrlík
4. 4. 2018 18:24
Ubytovací platforma Airbnb už drží skoro půlku ubytovacího trhu v Praze a má tržby přes dvě miliardy korun, které nejsou z větší části zdaněny. Krok ministerstva financí je reakcí na tento rozmáhající se byznys.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo financí navrhlo sloučit poplatek z ubytovacích kapacit a rekreační a lázeňský poplatek do jednoho. Nově by jej odváděli všichni, kdo nabízejí krátkodobý pobyt, bez ohledu na místo ubytování nebo jeho účel.

Opatření by se tak dotklo jak zavedených hoteliérů, tak i příležitostných pronajímatelů přes platformu Airbnb. Novelu zákona o místních poplatcích  předložilo ministerstvo financí do vnějšího připomínkového řízení.

Za každý den ubytování by se mělo platit maximálně 21 korun, a pokud se vše schválí, tak už od ledna 2020. Od následujícího roku by měl stoupnout poplatek na 50 korun. Z poplatku budou vyjmuty vysokoškolské koleje, zdravotnická nebo lázeňská zařízení, pokud nefungují jako hotely, a prostory sloužící sociálním a charitativním účelům.

Krok ministerstva financí je reakcí na zejména v Praze se prudce rozvíjející byznys s pronajímáním bytů přes portál Airbnb. Zejména v centru metropole jsou měsíčně nabízeny k pronájmu tisíce bytů, z nichž jejich majitelé většinou neodvádějí daně ani poplatky.

Díky novým pravidlům by například Praha mohla získat až 50 milionů korun ročně, které jí zatím kvůli legislativní šedé zóně utíkají. Pronajímatelé namítají, že jde jen o příležitostný výdělek, na trhu však působí řada z nich, kteří touto formou pronajímají i desítky bytů a mají tuto formu podnikání jako hlavní výdělek.

"Provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb mají oproti hotelům nebo penzionům tu výhodu, že na rozdíl od nich nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování.

Díky tomu, že se nový poplatek bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení, či nikoliv, tuto nerovnost odstraňujeme," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec, přičemž jeho výši si může stanovit sama, nejvýše však na úroveň maximální sazby.

Byznys s Airbnb se snaží regulovat i jiná velká evropská města. Třeba v Berlíně mohou tamní hostitelé turistům pronajímat jen menší část své nemovitosti, v níž zároveň sami bydlí. V Madridu či Amsterdamu zase existují časové limity, které pronajímatelům nařizují, aby své byty či domy dávali k dispozici jen po 60 či 90 dnů v roce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy