Mzdy v nošovické automobilce Hyundai stoupnou o 3,2 procenta

ČTK ČTK
13. 6. 2014 15:37
Odboráři původně žádali navýšení o 9,5 procenta, což zdůvodňovali vysokým ziskem firmy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Nošovice - Zaměstnancům automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se zvýší základní mzdy v průměru o 3,2 procenta. Odboráři tento návrh schválili během dvoudenního hlasování.

Podle předsedy odborové organizace Kovo Radka Kuchaře byl poměr hlasů 4:3 ve prospěch podepsání návrhu. Mluvčí automobilky Petr Vaněk přitom uvádí, že i s bonusy znamená smlouva faktické navýšení příjmů o 6,1 procenta.

Vedení firmy už zaměstnancům jednostranně navýšilo mzdy o 3,2 procenta. Ke změně došlo 1. dubna poté, co odboráři přerušili vyjednávání o kolektivní smlouvě a rozhodli se obrátit na zprostředkovatele.

Tvrdý kompromis

Odboráři původně žádali navýšení o 9,5 procenta, což zdůvodňovali vysokým ziskem firmy. Ten podle výroční zprávy činil v roce 2012 sedm miliard korun při tržbách 92,3 miliardy korun.

Smlouvu odboráři hodnotí jako tvrdý kompromis. Kromě zvýšení mzdy dojde ke zvýšení výrobního bonusu o 55 procent, navýšení docházkového bonusu o sto korun na 1500 korun nebo zmírnění krácení dovolenkového a výrobního bonusu.

Podle odborářů si pracovník na pozici operátor-2, což je v automobilce nejčastější pozice, polepší v průměru přibližně o 1500 korun a krácení pololetních bonusů bude "lidštější".

Nad průměr oboru

Mluvčí automobilky Petr Vaněk uvedl, že se předpokládá, že termín podpisu kolektivní smlouvy dohodnou zástupci odborů s vedením ještě v pátek.

"V mzdové oblasti znamená nová kolektivní smlouva faktické zvýšení o 6,1 procenta, kdy mzdy porostou o 3,2 procenta a výroční bonus za splnění výrobního plánu se zvedne ze stávajících 75 procent na 110 procent průměrné měsíční mzdy, což měsíčně dělá další zvýšení o 2,9 procenta," tvrdí mluvčí.

Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce Hyundai v Nošovicích loni činil 30 094 korun, v dělnických profesích to bylo průměrně 27 700 korun.

V celém sektoru se mzdy zvyšovaly v průměru o tři procenta. Například v automobilce Škoda Auto vzrostly tarifní mzdy od letošního dubna o dvě procenta a v kolínské TPCA v průměru o 2,4 procenta. V celém Moravskoslezském kraji loni činila průměrná hrubá mzda 23 212 korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy