Lidí bez práce přibývá jen pomalu. Hledá ji 300 tisíc Čechů, průmysl ale stále nabírá

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2020 12:40
Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 procenta stoupla letos v listopadu opět na 3,8 procenta. Bez práce bylo přes 274 500 lidí, což je nejvíce za listopad od roku 2016. V pátek to na Twitteru oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), později to potvrdil Úřad práce ČR.
Podíl nezaměstnaných osob (PNO) na počtu obyvatel v okresech ČR k 30. listopadu 2002
Podíl nezaměstnaných osob (PNO) na počtu obyvatel v okresech ČR k 30. listopadu 2002 | Foto: Úřad práce ČR

Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, a to oproti říjnu zhruba o 7000 na téměř 318 000. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky.

"Práce je hlavně v průmyslu, nezaměstnanost se snížila v regionech s průmyslovými zónami," oznámila ministryně.

Nezaměstnanost začala letos výrazně růst po začátku pandemie nemoci covid-19, jejíž první případy se v Česku objevily 1. března. V prvních třech měsících roku se ještě pohybovala kolem tří procent. V dubnu už nezaměstnanost vyskočila na 3,4 procenta a od července do září se držela na 3,8 procenta.

"Pokud jde o turistickou sezonu, ve většině regionů byla přerušena v návaznosti na přijatá bezpečnostní opatření. S rozjezdem té zimní zaměstnavatelé čekají na vývoj celkové situace, a s tím související případné rozvolňování," komentoval dosavadní vývoj nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "V následujících měsících nezaměstnanost v souvislosti s útlumem sezonních prací, především v zemědělství a lesnictví, pravděpodobně vzroste. Celkový vývoj bude záviset také na situaci kolem koronaviru," doplnil.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci listopadu okresy Rychnov nad Kněžnou s 1,8 procenta a Pelhřimov s 1,9 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost má dlouhodobě Karvinsko, kde v listopadu činila 7,9 procenta.

Na Karvinsku také připadá nejvíce nezaměstnaných na každé nabízené pracovní místo. Na jedno volné místo bylo ke konci listopadu v okrese Karviná v průměru 7,8 uchazeče. Nejmenší konkurence na pracovním trhu je naopak v okresech Praha-východ, Mladá Boleslav a Plzeň-jih, a to shodně 0,2 uchazeče na každé volné místo. Celorepublikový průměr činí 0,9 uchazeče na místo.

Z krajů měl v Česku nejnižší nezaměstnanost v listopadu Pardubický kraj s 2,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost měl naopak stejně jako předchozí měsíc Moravskoslezský kraj, a to 5,3 procenta. Nad pěti procenty byla nezaměstnanost také v Ústeckém a Karlovarském kraji. Právě těchto několik regionů s vysokým podílem nezaměstnaných značně zvedá celorepublikový průměr. Devět ze 14 regionů má nezaměstnanost pod republikovým průměrem 3,8 procenta.

Experti: Situace by měla zůstat klidná

Podle analytiků stoupla listopadová nezaměstnanost pouze mírně díky programům na podporu nezaměstnanosti nabíráním pracovníkům v odvětvích internetového obchodování. V dalších měsících čekají nárůst nezaměstnanosti, který podle nich ale nebude dramatický. 

"Trh práce nadále stabilizují vládní programy na podporu nezaměstnanosti, které byly s příchodem druhé vlny pandemie prodlouženy a rozšířeny," uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Napomáhá podle něj také oživení aktivity české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, které nastalo po rozvolnění jarních karanténních opatření. I v dalších měsících by tak měla situace na trhu práce zůstat klidná, dodal.

"Jde o ještě dobrý výsledek na to, že ekonomika procházela druhým částečným lockdownem, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Je podle něj vidět, že sice některá odvětví propouštějí, avšak jiná zase nabírají. "Boom e-commerce a na ní navázaných služeb , IT počínaje a kurýrními službami konče, hledají zaměstnance, zvlášť v období před Vánocemi, kdy nestíhají," podotkl.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v pct.):

Říjen 2020 Listopad 2020
Praha 3,4 3,4
Středočeský kraj 3,3 3,3
Jihočeský kraj 2,7 2,8
Plzeňský kraj 3,0 3,1
Karlovarský kraj 5,0 5,1
Ústecký kraj 5,2 5,2
Liberecký kraj 3,8 3,8
Královéhradecký kraj 2,8 2,9
Pardubický kraj 2,5 2,6
Vysočina 2,9 2,9
Jihomoravský kraj 4,1 4,2
Olomoucký kraj 3,6 3,7
Zlínský kraj 2,9 2,9
Moravskoslezský kraj 5,3 5,3
ČR 3,7 3,8

Zdroj: Úřad práce ČR

Video: Když už máme schodek půl bilionu, tak si příspěvek důchodcům můžeme dovolit, říká Maláčová

Důchody jsou nízké, těch 15 miliard na příspěvek tvoří jen tři procenta schodku, hájí utrácení ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy