Neopouštějte Evropskou unii, volají největší britské společnosti. Bojí se o práci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 2. 2016 14:27
Dopis podporující setrvání v EU a premiéra Davida Camerona vznikl jako reakce na oznámení o vyhlášení červnového referenda. Podepsaly jej firmy jako Burberry, Shell, EasyJet či Vodafone. Podle nich by takzvaný Brexit omezil investice ve Velké Británii a ohrozil ekonomiku země. Obchodní řetězce a řada významných bank se naopak od dopisu distancují a rozhodnutí, zda opustit EU, nechávají na voličích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Největší britské společnosti daly veřejně najevo své obavy z odchodu z Evropské unie. Podle lídrů firem jako Shell, Vodafone, EasyJet nebo BP by takzvaný Brexit omezil investice ve Velké Británii a ohrozil ekonomiku země.

"Podnikání vyžaduje neomezený přístup na evropský trh s 500 miliony lidmi - pak je možno růst, investovat a vytvářet pracovní místa. Británie bude silná, bezpečnější a bude lepší, když zůstane členem Unie," uvádí se v dopise, který zveřejnil list Times a k němuž se hlásí šéfové téměř 200 korporací, mezi nimi i 36 firem burzovního indexu FTSE 100.

Dopis vznikl jako reakce na víkendové oznámení premiéra Davida Camerona, že referendum o setrvání v EU se uskuteční 23. června. Podepsaly se pod něj firmy jako Burberry či BAE Systems, ale i šéfové letišť Heathrow či Gatwick. "Evropský trh omezil náklady na cestování letadlem. Nižší náklady na létání znamenají, že dovolené a cestovaní za podnikáním je pro nás snáze dosažitelné," uvedl jednu z výhod setrvání v EU šéf letiště Heathrow John Holland-Kaye.

Dvě třetiny největších veřejně obchodovaných firem se nicméně k dopisu nepřipojily, upozornil server BBC. Mezi nimi jsou velké bankovní instituce jako Barclays, RBS nebo Lloyds Banking Group.

Podpis nepřidaly ani řetězce Tesco či Sainsbury, které se také snaží zůstat neutrální. Firmy podle listu Guardian nechají rozhodnutí o setrvání v EU na britských voličích.

Cameron sjednal s EU minulý týden dohodu, jíž podmiňoval svou podporu setrvání země v Unii. Stanovil datum referenda na 23. června a vyzval občany, aby hlasovali proti odchodu Británie z EU.

V pondělí ale kurz libry klesl vůči dolaru o zhruba dvě procenta na minimum za téměř sedm let, protože za vystoupení z EU se vedle několika ministrů vlády postavil vlivný a charismatický starosta Londýna Boris Johnson.

V pondělí Cameron v Dolní sněmovně prohlásil, že vystoupení z Unie by ohrozilo nejen ekonomiku, ale i bezpečnost Británie. Díky reformní dohodě s EU bude podle něj Británie "bezpečnější a silnější".

Velké korporace se už podobným způsobem zapojily do kampaně před skotským referendem o nezávislosti v roce 2014, aby vyjádřily podporu jednotné Británii. Řada skotských voličů ale tehdy pohrozila, že bude signatářské firmy bojkotovat, a tato zkušenost mohla podle agentury Reuters hrát roli i ve snížené ochotě "velkého byznysu" zapojit se do další rozdělující politické kampaně.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy