Oblíbený starosta Londýna podpořil odchod Británie z Evropské unie. Euroskeptici mají důvod jásat

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2016 18:44
Oblíbený londýnský starosta Boris Johnson v neděli večer oznámil, že podporuje odchod Velké Británie z EU. Premiér David Cameron vyjednal nové podmínky členství pro svou zem na několikadenním summitu v Bruselu a na červen vyhlásil referendum o setrvání Británie v Unii. Konzervativní ministerský předseda občanům radí, aby hlasovali pro členství v EU. Doporučení vlivného starosty Londýna, který má velkou podporu voličů, je velkou vzpruhou pro euroskeptiky.
Starosta Londýna Boris Johnson.
Starosta Londýna Boris Johnson. | Foto: Reuters

Londýn - Londýnský starosta Boris Johnson podpoří odchod Británie z Evropské unie. Vlivný konzervativní politik to v neděli oznámil novinářům. Unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole.

Politik považovaný za možného budoucího vůdce britských konzervativců se tak postavil proti současnému lídru strany a premiérovi Davidu Cameronovi. Tento týden Cameron na summitu EU vyjednal nové členské podmínky pro Brity a doporučil spoluobčanům, aby se v červnovém referendu vyslovili pro další členství Británie ve zreformovaném evropském bloku.

"Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci," oznámil Johnson reportérům shromážděným před jeho londýnským domem. Jeho postoj bude podle britských médií výraznou vzpruhou pro zastánce odchodu Británie z unie v předreferendové kampani.

Cameron, který v sobotu rozhodl o vypsání plebiscitu na 23. červen, dnes varoval stoupence odchodu z EU před podléháním "iluzi nezávislosti".

K táboru těch, kteří chtějí odchod Británie, se hned v sobotu, kdy Cameron výsledky svého vyjednávání v Bruselu oznámil vládě, přihlásilo šest členů britského kabinetu. Velká většina ministrů však stojí za premiérem.

Vyjednali jsme dobrou dohodu, říká Cameron

Cameron v neděli v televizním diskusním pořadu Andrewa Marra řekl, že se v noci "pořádně vyspal", a znovu obhajoval to, co dohodl v dlouhých nočních jednáních v Bruselu. "Budeme silnější ve světě, naše země bude bezpečnější. Budeme bezpečnější jako členové EU, protože budeme moci pracovat s partnery, budeme početně silní v nebezpečném světě. Nač zvyšovat riziko? Nemáme to zapotřebí, protože jsme vyjednali dobrou dohodu," řekl.

Brexit (odchod Británie z EU) Britům podle něj poskytuje jenom "iluzi nezávislosti". "Možná budete mít pocit, že jste více nezávislí, ale svůj osud budete řídit méně", řekl premiér.

K názorovému rozpolcení kabinetu prohlásil, že sobotní schůzka vlády byla "velmi civilizovaná a důstojná a všichni souhlasili s tím, že bruselská dohoda je dobrá". K dotazu, co říká tomu, že je v táboře brexitu také ministr spravedlnosti Michael Gove, Cameron řekl: "Lituji, že můj blízký přítel bude v opačném argumentačním táboře. Budeme navzájem pozice toho druhého respektovat."

Johnsonovi premiér vzkázal, že považuje za nesprávné spojovat síly s táborem Nigela Farage, tedy s předsedou protievropské strany UKIP.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy