Na úřad práce přišli absolventi, nezaměstnanost přesto klesá

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 8. 10. 2014 10:29
V Česku je téměř 530 tisíc uchazečů o zaměstnání, oproti loňskému září jich ubylo 28 tisíc.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Ani tradiční příchod absolventů na úřady práce letos v září nezvýšil podíl nezaměstnaných v Česku. Počet uchazečů o zaměstnání dokonce po třech měsících mírně klesl. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Podíl nezaměstnaných v Česku během září klesl na 7,3 procenta, tedy o jednu desetinu procentního bodu. Před rokem dosahoval 7,6 procenta.

Na konci září hledalo práci 529 098 uchazečů o zaměstnání, což je o 6127 méně než v letošním srpnu a o 27 960 méně než v loňském září. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je 512 606.

Počet volných pracovních míst nahlášených zaměstnavateli vzrostl na 56 556. To je o 1832 více než před měsícem a o 15 134 více než před rokem.

Přes devět uchazečů na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá nyní v průměru 9,4 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (37,2), Sokolov (33,3), Karviná (32,8), Děčín (27,6) a Bruntál (27,2).

Nezaměstnanost v Česku podle regionů - září 2014
Nezaměstnanost v Česku podle regionů - září 2014 | Foto: Úřad práce ČR

Nejvyšší podíl nezaměstnanosti hlásí okresy Most (12,8 %), Ústí nad Labem (12,5 %), Bruntál (12,4 %), Karviná (12,2 %), Ostrava-město (11,2 %), Chomutov (11,1 %) a Sokolov (9,9 %).

Naopak nejnižší je v okresech Praha-východ (3,4 %), Prachatice (4,1 %), Pelhřimov (4,2 %), Benešov (4,3 %), Mladá Boleslav (4,4 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Rokycany (shodně 4,5 %).

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok jen necelá pětina (18,3 %) uchazečů o zaměstnání, celkem 96 745 lidí, jejich podíl je zhruba stejný jako před rokem.

Mezi nezaměstnanými je 33 039 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, z toho jen absolventů je 29 373. Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina uchazečů podílí 5,6 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 52 procenty.

Osoby se zdravotním postižením tvoří 11,3 procenta nezaměstnaných.

Převažují lidé s nízkou kvalifikací

Během září se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 67 480 lidí. Ve srovnání se srpnem jich bylo o 25 793 více, meziročně pak o 2 360 více. Z evidence naopak odešlo celkem 73 607 klientů, což je o 25 781 více než v srpnu a o 13 814 více než loni v září. Novou práci získalo 46 518 lidí - o 15 879 více než v předchozím měsíci a o 14 820 více než před rokem. Celkem 9 448 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

V evidenci uchazečů o zaměstnání byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním a s výučním listem. Dále pak mladí lidé mezi 20 až 24 lety, uchazeči ve věku 35 až 39 let a nezaměstnaní nad 50 roků.

„Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali pomocní a nekvalifikovaní dělníci, pracovníci ve službách, prodeji a administrativě, stavební či montážní dělníci, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, řemeslníci, opraváři nebo řidiči osobních a malých dodávkových automobilů. Mezi nově příchozími se začali objevovat i živnostníci, kteří ukončili svou činnost,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Šestá nejnižší v EU

Česká republika měla v srpnu šestou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu jsou na tom nejlépe Rakousko (shodně 4,7 procenta), následují Německo (4,9 procenta), Malta (5,9 procenta), Lucembursko (6,1 procenta), Velká Británie (6,2 procenta podle posledních údajů z června) a Česko (6,3 procenta). Naopak ve Španělsku dosahuje nezaměstnanost 24,4 procenta a v Řecku 27 procent (zatím poslední údaj z června).

Lepší než dřív, ale...

„Rostoucí ekonomika vytváří nová dlouhodobá pracovní místa a pokles nezaměstnanosti je výbornou zprávou, která potvrzuje sílu ekonomického oživení. Problémem začíná být struktura nezaměstnaných, kdy se firmám nedaří obsazovat nejen specializované či manažerské pozice, ale i technické pozice vyžadující střední odborné vzdělání a alespoň základní znalost cizího jazyka,“ říká Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR.

Analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance označuje dnešní čísla za milé překvapení. „V posledních dvou letech v září míra nezaměstnanosti rostla. Nyní klesá. V pozadí vývoje tedy tentokrát nestojí sezónní faktory, ale opravdu nábor nových lidí na dlouhodobé pozice,“ říká. Zdůrazňuje, že práce se nyní hledá jednodušeji. Zatímco před rokem připadalo na jedno volné pracovní místo 13,4 uchazeče, letos je to „jen“ 9,4 uchazeče.

Pikora ale dodává, že míra nezaměstnanosti nad sedm procent je stále nezdravě vysoká. Špatnou zprávou je i to, že více než půl milionu lidí bez práce registrují úřady práce už 22 měsíců za sebou.

„V nejbližší budoucnosti neočekáváme další zlepšování situace na trhu práce. Poslední zprávy z průmyslu v ČR i v Německu jsou alarmující. Na nábor nových lidí to nevypadá. Navíc v zimě se projeví obvyklý sezónní nárůst nezaměstnaných,“ dodává Pikora.

Analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin připomíná, že rizikem pro další měsíce mohou být i zvýšené sankce proti Rusku, které by se dotkly českých firem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 17 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 37 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy