Na konci roku vyprší platnost tisíců "řidičáků" na lodě. Kdo ho neobnoví, musí skládat zkoušky znovu

ČTK ČTK
29. 3. 2016 14:36
Na konci roku vyprší platnost starších průkazů způsobilosti pro řízení a obsluhu lodí. První etapa se týká více než 3600 oprávnění pro řízení velkých plavidel vydaných do 30. dubna 2004 a průkazů pro řízení malých a rekreačních plavidel vydaných před koncem roku 1984. Celkem má být v ČR do roku 2020 vyměněno bezmála 70 000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek. Platnost jednotlivých dokladů vyprší vždy na konci roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Středočeského kraje

Praha - Na konci roku vyprší platnost starších průkazů způsobilosti pro řízení a obsluhu lodí. Jejich majitelé tak musí do tohoto data požádat o výměnu průkazu. Pokud tak neučiní včas, budou muset opět skládat zkoušky, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo dopravy.

První etapa se týká více než 3600 oprávnění pro řízení velkých plavidel vydaných do 30. dubna 2004 a průkazů pro řízení malých a rekreačních plavidel vydaných před koncem roku 1984.

Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice, podle níž musel být už v loňském roce upraven zákon o vnitrozemské plavbě. Došlo k jasnému vymezení, kdo je vůdce plavidla a jaké podmínky musí splňovat v každé kategorii, uvedlo ministerstvo.

Úřad zároveň upozornil, že od začátku loňského roku bylo těchto průkazů vyměněno pouze zhruba 5000. Úřad proto apeloval na držitele průkazů, aby výměnu neodkládali na poslední chvíli.

Celkem má být v ČR do roku 2020 vyměněno bezmála 70 000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek. Platnost jednotlivých dokladů vyprší vždy na konci roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy