Na konci roku vyprší platnost tisíců "řidičáků" na lodě. Kdo ho neobnoví, musí skládat zkoušky znovu

ČTK ČTK
29. 3. 2016 14:36
Na konci roku vyprší platnost starších průkazů způsobilosti pro řízení a obsluhu lodí. První etapa se týká více než 3600 oprávnění pro řízení velkých plavidel vydaných do 30. dubna 2004 a průkazů pro řízení malých a rekreačních plavidel vydaných před koncem roku 1984. Celkem má být v ČR do roku 2020 vyměněno bezmála 70 000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek. Platnost jednotlivých dokladů vyprší vždy na konci roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Středočeského kraje

Praha - Na konci roku vyprší platnost starších průkazů způsobilosti pro řízení a obsluhu lodí. Jejich majitelé tak musí do tohoto data požádat o výměnu průkazu. Pokud tak neučiní včas, budou muset opět skládat zkoušky, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo dopravy.

První etapa se týká více než 3600 oprávnění pro řízení velkých plavidel vydaných do 30. dubna 2004 a průkazů pro řízení malých a rekreačních plavidel vydaných před koncem roku 1984.

Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice, podle níž musel být už v loňském roce upraven zákon o vnitrozemské plavbě. Došlo k jasnému vymezení, kdo je vůdce plavidla a jaké podmínky musí splňovat v každé kategorii, uvedlo ministerstvo.

Úřad zároveň upozornil, že od začátku loňského roku bylo těchto průkazů vyměněno pouze zhruba 5000. Úřad proto apeloval na držitele průkazů, aby výměnu neodkládali na poslední chvíli.

Celkem má být v ČR do roku 2020 vyměněno bezmála 70 000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek. Platnost jednotlivých dokladů vyprší vždy na konci roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy