Na burzu chce i část Křetínského EPH, nabídne teplárny a slovenské plynovody

Petr Lukáč Petr Lukáč
Aktualizováno 12. 4. 2016 9:21
Část majetku zahrnující infrastrukturu chce Energetický a průmyslový holding prodat na londýnské a pražské burze. K prodeji regulované části byznysu EPH by mělo dojít již v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. EPH si ale i ve veřejně obchodované společnosti ponechá majoritu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že část firmy nabídne na pražské a londýnské burze. Jednat by se mělo o minoritní podíl v dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF), do které EPH patřící miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi vyčlenil své infrastrukturní projekty.

Souběžně s oznámením záměru vstoupit na burzu vedení EPH zveřejnilo kombinované výsledky EP Infrastructure za poslední tři roky. V loňském roce byly tržby skupiny 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun) a čistý zisk 623 milionů eur (téměř 17 miliard korun).

Současně se investoři dozvěděli výši dluhů připadající na EPIF. Jde o částku 1,6 miliardy eur (v přepočtu zhruba 43 miliard korun). Celkový dluh EPH se podle údajů z loňského podzimu pohyboval kolem 140 miliard korun.

Součástí skupiny EPIF je například společnost Eustream působící jako jediný provozovatel přepravní plynárenské soustavy ve Slovenské republice. Z českých aktiv spadá do EPIF teplárenství včetně největšího zdroje EPH Elektrárny Opatovice.

V Česku je EPH největším dodavatelem tepla vůbec.

"Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu,“ uvedl Křetínský v úterý ráno zveřejněném oznámení pro investory.

Křetínský o plánovaném vyčlenění majetku jako Eustream hovořil již dříve. V únoru to potvrdil i pro slovenský týdeník Trend. Tehdy hovořil o tom, že třicetiprocentní podíl nabídne buď investorovi, nebo jej upíše na burze.

Prodej části firmy přes burzu je součástí záměru získat finance pro další rozvoj. Vzhledem k velkému investičnímu apetitu totiž zadlužení masivně expandující firmy vzrostlo a získání dalších finančních prostředků prostřednictvím dluhopisů, jejichž hodnota klesla, se tím pro holding prodražilo.

EPH navíc s expanzí nekončí. Podle zdrojů agentury Reuters se se EPH koupí hnědohuhelné elektrárny a doly švédského Vattenfallu ve východním Německu. Oznámení o podepsání kontraktu může být zveřejněno již v následujících dnech.

V pondělí oznámila svůj záměr vstoupit na pražskou burzu česká GE Money Bank, která tak chce najít nového vlastníka. Prodej GE Money bude jednou z největších primárních emisí na pražské burze v historii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy