Na burzu chce i část Křetínského EPH, nabídne teplárny a slovenské plynovody

Petr Lukáč Petr Lukáč
Aktualizováno 12. 4. 2016 9:21
Část majetku zahrnující infrastrukturu chce Energetický a průmyslový holding prodat na londýnské a pražské burze. K prodeji regulované části byznysu EPH by mělo dojít již v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. EPH si ale i ve veřejně obchodované společnosti ponechá majoritu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že část firmy nabídne na pražské a londýnské burze. Jednat by se mělo o minoritní podíl v dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF), do které EPH patřící miliardářům Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi vyčlenil své infrastrukturní projekty.

Souběžně s oznámením záměru vstoupit na burzu vedení EPH zveřejnilo kombinované výsledky EP Infrastructure za poslední tři roky. V loňském roce byly tržby skupiny 1,7 miliardy eur (téměř 46 miliard korun) a čistý zisk 623 milionů eur (téměř 17 miliard korun).

Současně se investoři dozvěděli výši dluhů připadající na EPIF. Jde o částku 1,6 miliardy eur (v přepočtu zhruba 43 miliard korun). Celkový dluh EPH se podle údajů z loňského podzimu pohyboval kolem 140 miliard korun.

Součástí skupiny EPIF je například společnost Eustream působící jako jediný provozovatel přepravní plynárenské soustavy ve Slovenské republice. Z českých aktiv spadá do EPIF teplárenství včetně největšího zdroje EPH Elektrárny Opatovice.

V Česku je EPH největším dodavatelem tepla vůbec.

"Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu,“ uvedl Křetínský v úterý ráno zveřejněném oznámení pro investory.

Křetínský o plánovaném vyčlenění majetku jako Eustream hovořil již dříve. V únoru to potvrdil i pro slovenský týdeník Trend. Tehdy hovořil o tom, že třicetiprocentní podíl nabídne buď investorovi, nebo jej upíše na burze.

Prodej části firmy přes burzu je součástí záměru získat finance pro další rozvoj. Vzhledem k velkému investičnímu apetitu totiž zadlužení masivně expandující firmy vzrostlo a získání dalších finančních prostředků prostřednictvím dluhopisů, jejichž hodnota klesla, se tím pro holding prodražilo.

EPH navíc s expanzí nekončí. Podle zdrojů agentury Reuters se se EPH koupí hnědohuhelné elektrárny a doly švédského Vattenfallu ve východním Německu. Oznámení o podepsání kontraktu může být zveřejněno již v následujících dnech.

V pondělí oznámila svůj záměr vstoupit na pražskou burzu česká GE Money Bank, která tak chce najít nového vlastníka. Prodej GE Money bude jednou z největších primárních emisí na pražské burze v historii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy