MSD: Státní zástupkyně uvolnila dvě miliardy korun

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
28. 1. 2014 9:59
Zkrachovalá záložna má zpátky na účtech přes dvě miliardy korun
Foto: MSD

Praha - Zkrachovalé Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) má zpátky na účtech přes dvě miliardy korun, které mělo zablokované. Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) mu v pondělí na účet zaslalo 2,1 miliardy korun, sdělila serveru iHNed.cz státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Státní zastupitelství loni v květnu zablokovalo na účtech záložny a dalších subjektů s ní spojených zhruba 2,6 miliardy korun kvůli podezření, že mohou pocházet z trestné činnosti. Zbylé peníze VSZ nadále drží.

"Ano, je to pravda, čekala jsem na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Jde pouze o účty MSD a prostředky ve výši přibližně 2,1 miliardy korun," potvrdila informaci pro server iHNed.cz Smetanová.

Konkurzní správce Ivo Hala tak nyní může s penězi záložny nakládat. "Oslovil jsem sedm bank, aby mi předložily nabídky, jaké úrokové podmínky mi budou ochotny nabídnout, pokud bych tyto peníze u nich uložil," cituje iHNed.cz Halu. S těmito nabídkami pak chce jít za Fondem pojištění vkladů, který má rozhodující slovo o tom, jak se s majetkem záložny naloží.

Fond pojištění vkladů je od pondělí největším věřitelem kampeličky, jelikož za první den vyplatil pojištěným klientům přes pobočky České spořitelny 4,5 miliardy korun. Celkem má 13 600 klientům vyplatit přes 12 miliard korun.

Naprostou většinu majetku tvoří úvěry, které záložna poskytla. Podle aktuálních údajů více než 90 procent těchto pohledávek není v současné době spláceno.

Metropolitní spořitelní družstvo poslal do konkurzu loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze. Česká národní banka odňala družstvu povolení působit jako družstevní záložna o týden dřív.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy