mBank hledá nového majitele. Německá Commerzbank kývla na prodej svého podílu

Ekonomika Ekonomika, Filip Sýkora
27. 9. 2019 10:32
Druhá největší německá banka Commerzbank hodlá prodat svou polskou divizi mBank, která působí také v Česku. Společnost o tom v pátek informovala v rámci prezentace svého nového strategického programu. V polské mBank drží Commerzbank většinový podíl ve výši 69,3 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: mBank

Zpráva o tom, že Commerzbank prodej své polské dcery zvažuje, se objevila v německém ekonomickém deníku Handelsblatt už minulý týden. Doposud šlo však jen o součást navrhované strategie. Konečné rozhodnutí sice společnost oficiálně oznámila v pátek, už den předtím ale informace o prodeji unikla do zahraničních médií. O schválení plánu informovaly například Wall Street Journal či agentura Reuters.

Prodej je součástí širšího plánu, v jehož rámci má Commerzbank například zavřít pětinu svých poboček či zrušit tisíce pracovních míst. Prodejem podílu v mBank by si mateřská společnost, která v současnosti čelí mimo jiné poklesu ziskovosti, mohla přijít na více než dvě miliardy eur (v přepočtu zhruba 52 miliard korun).

V rámci nové strategie Commerzbank rovněž provede úplné převzetí divize Comdirect, ve které nyní vlastní podíl kolem 82 procent. Následně tuto divizi integruje do svých aktivit.

Polský stát jako zájemce

Rozhodnutí Commerzbank je sice zatím pouze záměr, v polském tisku se však objevily spekulace, že zájem o mBank by mohly mít jednička a trojka polského trhu - PKO Bank Polski a Pekao. mBank má na polském trhu čtvrtý největší podíl.

Tento týden pak polský deník Rzeczpospolita přinesl zprávu, že vyloučena není ani možnost, že by do společnosti vstoupil majetkově polský stát. Ten už vlastní podíl i ve zmíněných bankách PKO Bank Polski a Pekao.

V Česku má mBank, která zde zahájila provoz v roce 2007, přibližně 660 tisíc klientů. Těch se rozhodnutí zatím nedotkne. Předpokládá se, že jednání o novém kupci budou navíc trvat delší dobu. Variantu, že by se nový vlastník rozhodnul českou pobočku dál prodat, v tuto chvíli vyloučit nelze, nejsou pro to však zatím ani žádné indicie.

Loni banka v Česku zvýšila provozní zisk na 446 milionů korun z předloňských 220 milionů korun. Polská divize pak dosáhla tržeb 1,1 miliardy eur (28,5 miliardy korun), zisk před zdaněním pak činil 346 milionů eur.

Vedle Česka a Polska působí mBank také na Slovensku, s částí jejích akcií se obchoduje na varšavské burze. Tržní hodnota podniku se nyní pohybuje kolem 14 miliard zlotých (asi 82,5 miliardy korun). 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy