Marks & Spencer zruší 7000 míst. Krize firmě ukázala, jak pracovat flexibilněji

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2020 17:03
Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) kvůli dopadům šíření nového koronaviru zruší v následujících třech měsících 7000 míst, což je skoro desetina z celku. Kvůli restrukturalizaci firma zruší místa v obchodech i ve vedení. Koronavirová krize podle společnosti ukázala, že odvětví prochází zásadní proměnou.
Žena v roušce míjí obchod britské značky Marks & Spencer v Londýně.
Žena v roušce míjí obchod britské značky Marks & Spencer v Londýně. | Foto: Reuters

Zatímco tržby z kamenných obchodů má podnik výrazně nižší než loni, prodej přes internet a služba doručení domů si vedou dobře. 

Marks & Spencer na sociální síti LinkedIn píše, že po celém světě zaměstnává přes 80 000 lidí. Působí ve více zemích, včetně například Česka. Podle českého zastoupení společnosti se oznámení o propouštění Česka netýká. "Dnešní oznámení se týká pouze Velké Británie, nikoliv České republiky," sdělila za společnost Helena Vyhnánková.

Společnost očekává, že většina lidí odejde po dohodě, případně využije možnosti odejít do předčasného důchodu. V oznámení informovala, že propouštět bude v ústředním centru pro zákaznickou podporu, v regionálním managementu a v britských obchodech.

Firma uvedla, že je zatím příliš brzy na odhad, jak bude nový obchodní model po koronavirové krizi vypadat. Za pandemie se podle ní ukázalo, že dokáže pracovat "flexibilněji a efektivněji" - více zaměstnanců vykonávalo různé úkony a firma je využila ve více odděleních.

V květnu, kdy vrcholila karanténní opatření, konstatoval generální ředitel podniku Steve Rowe, že zákazníci po koronavirové krizi už patrně nikdy nebudou nakupovat stejně. "Zatímco některé zvyky zákazníků se vrátily k normálu, jiné se změnily navždy," dodal.

Minulý měsíc řetězec oznámil, že je ohroženo 950 pracovních míst z řad manažerů prodejen a lidí z ústředí firmy.

Video: Průkopníci on-line obchodu debatovali o budoucnosti e-shopů

KS Průkopníci on-line obchodu debatovali o budoucnosti e-shopů | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy