Luční bouda zkouší automatické ubytovávání. Obejde se bez recepce, hostům stačí mobil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2020 13:22
Hřebenová Luční bouda v Krkonoších zavádí automatizaci odbavení hotelových hostů. Při ubytování a odjezdu se obejdou bez služby recepčního, postačí jim chytrý telefon. Od září by mělo začít fungovat deset tzv. chytrých pokojů, které současně s přilehlými chodbami procházejí rekonstrukcí za celkem sedm milionů korun. Sdělila to spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová.
Spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová ukazuje zařízení pro otevření jednoho z chytrých pokojů.
Spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová ukazuje zařízení pro otevření jednoho z chytrých pokojů. | Foto: ČTK

V objektu je k dispozici celkem 50 pokojů. Rekonstrukce provoz Luční boudy neovlivní.

Pokoje a dvě chodby, kterých se modernizace týká, jsou v druhém a třetím nadzemním podlaží. Součástí rekonstrukce pokojů, ze kterých je výhled na Sněžku, je přestavba sociálních zařízení. "Koupelny na pokojích budou nově zčásti prosklené, součástí průhledných stěn budou letecké fotografie Krkonoš od fotografa Petra Tomana, které budou tvořit zároveň galerii. Část fotografií chceme představit formou výstavy například ve Vrchlabí nebo v Trutnově," řekla Sovová.

Dvě hotelové chodby dostanou původní vzhled, stavbaři odstranili pozdější přístavby. Během rekonstrukce narazili na betonový prvek, který podle Sovové mohl souviset s plánovanou dostavbou Luční boudy za druhé světové války.

"Myslíme si, že to mělo sloužit pro napojení další části Luční boudy. Objekt měl být dostavěn do půdorysu hákového kříže. Výstavba dalšího křídla se ale nikdy neuskutečnila," uvedla Sovová.

Luční bouda s hotelem a restaurací ve výšce 1410 metrů nad mořem má ubytovací kapacitu asi 140 míst, a to v pokojích různých kategorií. V minulých letech ročně obsloužila asi 300 000 návštěvníků, včetně návštěvníků restaurace a bufetu. Investice do oprav a údržby se ročně pohybují mezi čtyřmi až osmi miliony korun, uvedli zástupci Luční boudy.

Po nedávném znovuotevření restaurace a hotelu je zájem o rezervace ubytování zatím nízký, asi jen 20 procent míst. Návrat na hodnoty před pandemií v brzké době majitelé Luční boudy neočekávají.

Luční bouda je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš. Její historie sahá do 16. století. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací a pivovarem v Česku.

Video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy