Lidé si berou čím dál vyšší hypotéky, průměrná poprvé překonala dva miliony

Petr Kučera Olga Skalková Petr Kučera, Olga Skalková
17. 2. 2016 0:05
Úrokové sazby u hypoték zůstaly v lednu na stejné úrovni jako v prosinci – 2,06 procenta. Výrazně ale stoupla průměrná výše úvěru.
Vývoj úrokových sazeb nově sjednaných hypoték
Vývoj úrokových sazeb nově sjednaných hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Češi si sjednávají čím dál vyšší hypotéky. Průměrná hodnota nových úvěrů v lednu dosáhla téměř 2,14 milionu korun a poprvé v historii tak překročila hranici dvou milionů. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Před pěti lety – v lednu 2011 – dosahovaly nové hypotéky průměrné hodnoty 1,7 milionu korun, k výraznějšímu růstu došlo až v loňském roce.

V lednu sjednaly banky 5 912 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 12,65 miliardy korun, obě hodnoty jsou výrazně nižší než v prosinci.

Úrokové sazby u hypoték zůstaly v lednu na stejné úrovni jako v prosinci – 2,06 procenta. Na historicky nejnižší hodnotě – 2,05 procenta – byly sazby loni v květnu a červnu. Na měsíční splátce průměrné hypotéky nyní lidé zaplatí přibližně o dva tisíce korun méně než před pěti lety.

Čeká se nový rekord

Ještě koncem roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už skončilo. V únoru ale překvapivě přichází další pokles a následující vydání Hypoindexu proto může zaznamenat nové rekordně nízké sazby. Hypoteční banka i Česká spořitelna totiž v únoru nabízejí úrok pod dvěma procenty.

Příčin nečekaného zlevňování je několik. Ke konci roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Chtějí současně uzavřít co nejvíce smluv, než – zřejmě od poloviny roku – začne platit nový zákon. Kdo si vezme hypotéku až poté, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy