reklama
 
 

Lidé si berou čím dál vyšší hypotéky, průměrná poprvé překonala dva miliony

17. 2. 2016
Úrokové sazby u hypoték zůstaly v lednu na stejné úrovni jako v prosinci – 2,06 procenta. Výrazně ale stoupla průměrná výše úvěru.

Praha – Češi si sjednávají čím dál vyšší hypotéky. Průměrná hodnota nových úvěrů v lednu dosáhla téměř 2,14 milionu korun a poprvé v historii tak překročila hranici dvou milionů. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Před pěti lety – v lednu 2011 – dosahovaly nové hypotéky průměrné hodnoty 1,7 milionu korun, k výraznějšímu růstu došlo až v loňském roce.

V lednu sjednaly banky 5 912 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 12,65 miliardy korun, obě hodnoty jsou výrazně nižší než v prosinci.

Úrokové sazby u hypoték zůstaly v lednu na stejné úrovni jako v prosinci – 2,06 procenta. Na historicky nejnižší hodnotě – 2,05 procenta – byly sazby loni v květnu a červnu. Na měsíční splátce průměrné hypotéky nyní lidé zaplatí přibližně o dva tisíce korun méně než před pěti lety.

Čeká se nový rekord

Ještě koncem roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už skončilo. V únoru ale překvapivě přichází další pokles a následující vydání Hypoindexu proto může zaznamenat nové rekordně nízké sazby. Hypoteční banka i Česká spořitelna totiž v únoru nabízejí úrok pod dvěma procenty.

Příčin nečekaného zlevňování je několik. Ke konci roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Chtějí současně uzavřít co nejvíce smluv, než – zřejmě od poloviny roku – začne platit nový zákon. Kdo si vezme hypotéku až poté, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

autoři: Petr Kučera, Olga Skalková | 17. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama