Přehledně: Jak získat od státu mimořádnou dávku na energie za mírnějších podmínek

Kateřina Hovorková ČTK Kateřina Hovorková, ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2021 12:38
Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, budou moci na zaplacení vysokých úhrad za energie využít upravenou dávku mimořádné okamžité pomoci. Podmínky jejího přidělení se pro tyto případy zmírní, schválila to vláda. Jakou další pomoc od státu je možné využít?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Mimořádná okamžitá pomoc na mimořádné ceny za energie bude časově limitovaná. Poskytnutá bude, pokud žadatelé do konce tohoto roku přejdou od dodavatele poslední instance (DPI) k novému dodavateli.

"Ve chvíli, kdy opustí režim DPI, musí mu být neprodleně vystaveno vyúčtování a potom přichází na řadu Mimořádná okamžitá pomoc - Vyúčtování DPI. Tato dávka pomůže s nedoplatkem na vyúčtování, pokud bude mít domácnost potíže s jeho uhrazením z vlastních zdrojů. Na rozdíl od běžné dávky okamžité pomoci nastavuje mírnější podmínky například s ohledem na úspory žadatele," uvedlo ministerstvo práce v tiskové zprávě. 

Na uhrazení faktury dostanou lidé peníze pokud nebudou mít úspory vyšší než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení. "Bude to hranice, ke které nebudeme k majetku přihlížet," řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Je také možné požádat o klasickou mimořádnou okamžitou pomoc, podle běžných pravidel. Je určena těm, kteří zaplatili zálohy, ocitli se kvůli tomu v hmotné nouzi a nemají peníze na základní životní potřeby.

"Tady jsme schopni pomoci zejména s výdajem, na který již nezbylo, například s doplacením nájmu, případně s pořízením nového zimního oblečení. U této pomoci se už příjem a majetek ale bude posuzovat podle běžných pravidel. Peníze mohou žadatelé dostat do několika desítek minut, uvedla šéfka resortu,“ říká ministryně Maláčová. 

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900 tisíc odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily. 

Kromě upravené okamžité pomoci označené jako „MOP - vyúčtování DPI“ připravuje ministerstvo také návrh, jak bude možné reagovat na skokový nárůst cen energií prostřednictvím dávek na bydlení.

"Stále však čekáme na data od ministerstva průmyslu a obchodu, abychom věděli, jaký je předpoklad trvalých cen energií na příští rok. Musíme najít řešení, které podpoří i příští vláda. Je to aktuálně jediná možná plošná pomoc lidem prostřednictvím dávek, přičemž se na ní musí podílet i můj nástupce," uzavřela Jana Maláčová.

V současnosti je příspěvek na bydlení koncipován tak, aby domácnosti žijící v nájemním bydlení nebo ve vlastním bydlení neplatily za náklady spojené s bydlením, tedy za energie, služby, nájem, více než 30 procent, v Praze pak 35 procent rozhodného příjmu domácnosti. Strop pro náklady domácnosti je daný normativními náklady na bydlení, které se liší podle velikosti rodiny a velikosti obce. 

Existuje ještě další dávka na bydlení, takzvaný doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi. Ten reaguje u osob v hmotné nouzi na zvýšení cen energií bezprostředně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy