První česká síť lékáren začíná nabízet tradiční čínskou medicínu

Simona Janíková Simona Janíková
7. 10. 2016 21:45
Dr. Max nabízí na svém e-shopu bylinnou léčbu čínské medicíny jako první mezi tuzemskými lékárnami. Podle řetězce je hlavní výhodou jistota spolehlivého zboží a spojení s odborným poradenstvím lékárníků. Společnost Tongrentang očekává, že se v budoucnu bude v Česku i střední Evropě, zvyšovat zájem o alternativní medicínu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Rasch

Praha - V online obchodu lékáren Dr. Max nově přibyla kategorie Tradiční čínské medicíny. Pod tímto názvem řetězec prostřednictvím svého e-shopu prodává pilulky, kapsle či lahvičky na podporu imunitního systému, paměti či zažívání od výrobce čínské medicíny Tongrentang. Mezi českými lékárnami jde o první takovou nabídku vůbec.

Zájem o produkty tradiční čínské medicíny Dr. Max zatím testuje. “Hlavním impulsem k zařazení tohoto sortimentu do našeho e-shopu byla poptávka. Existuje zde segment klientů, kteří mají o tuto alternativu zájem,” popisuje důvody toho, proč se k nabídce rozhodli, mluvčí řetězce Michal Petrov. Tongrentang si firma podle něj vybrala proto, že je v tradiční čínské medicíně světovým lídrem.

Značku Tongrentang založil v 17. století hlavní lékař tehdejšího čínského císaře. Zaměřuje se na pěstování bylin a výrobu doplňků stravy. Do Česka ji loni přivedl medicínský holding společnosti Delta Capital, kterou vlastní podnikatel Michael Broda. Tongrentang pro něj získal bývalý premiér Petr Nečas, v Praze má také kliniku čínské medicíny.

“Lidé, kteří jdou pro léky do lékárny, začínají využívat alternativu, hledají přírodní medikamenty. Věříme, že produkty Tongrentang budou zajímavé i pro další hráče v regionu,” říká Hana Šmidrkalová, šéfka Delta Medical Holding, který Tongrentang v regionu střední a východní Evropy zastupuje. V Asii se produkty této čínské firmy prodávají jako léky v lékárnách, v Evropě jsou brány jako doplňky stravy.

Podle Petrova je hlavní výhodou spojení alternativy a lékárny odborné poradenství a jistota, že produkty pocházejí z ověřeného zdroje. “Je to nákup se zárukou. Kolem 85 procent zákazníků e-shopu si objednané zboží vyzvedne na výdejním místě, což jsou téměř všechny naše lékárny. To hraje podstatnou roli - lékárník ví, co si zákazník vyzvedává a může mu dát odborná doporučení,” popisuje mluvčí.

Větší zaměření na alternativní medicínu ale Dr. Max nechystá. “Plán na rozšíření tohoto portfolia zatím nemáme,” dodává Petrov. Další lékárenské řetězce se k nabídce produktů tradiční čínské medicíny zatím nechystají. Například lékárny Benu nyní mapují trh. “V nejbližší době ale podobný sortiment na trh uvést neplánujeme,” uvedla mluvčí lékáren Benu Petra Čiperová.

Tongrentang v Česku vsází na to, že zájem o alternativní medicínu poroste. Kromě toho, že chystá rozšíření svých čínských klinik, očekává z prodeje produktů i zajímavé tržby. “Do pěti let očekáváme v regionu střední a východní Evropy tržby ve výši asi miliardy korun,” uvádí Šmidrkalová z Delta Medical Holding.

Lékárny Dr. Max jsou největším řetězcem v Česku, mají téměř 400 lékáren. Řetězec patří pod investiční skupinu Penta. Ta má s obchody s čínskými partnery zkušenosti, oba zakladatelé skupiny, miliardáři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, během studií v Pekingu dováželi čínské textilní výrobky. O vstup do Penty v březnu projevila zájem čínská společnost CEFC. Naposledy před dvěma dny pak Penta prodala čínské společnosti Hillhouse Capital Management výrobce krmiv pro kočky a psy Gimborn.

Čím je lékařská studie kvalitnější, tím je pro homeopatii nepříznivější, tvrdí farmaceut Cikrt. Homeopat Karhan v ostrém duelu oponuje, že homeopatie rozhodně žádné placebo není. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy