Homeopatie funguje, tvrdí francouzský výzkum. Je to placebo, trvají na svém lékaři

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
27. 9. 2016 9:00
Francouzská společnost vyrábějící homeopatika si nechala zpracovat odbornou studii zkoumající účinky této alternativní léčebné metody. Výzkumníci došli k závěru, že u tří typů chorob má homeopatie stejné výsledky jako konvenční léčebné postupy. Česká lékařská společnost ale opakuje, že homeopatika mají velký placebo efekt, a pokud zabírají, je tomu tak jen proto, že jim lidé věří.
Homeopati léčí přírodními vysoce zředěným roztoky.
Homeopati léčí přírodními vysoce zředěným roztoky. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Někteří na homeopatii nedají dopustit, jiní ji odsuzují coby šarlatánství. V Česku má s touto alternativní léčebnou metodou zkušenosti třetina lidí, alespoň občas homeopatika předepisují dva tisíce českých lékařů.

Zatímco Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) se od homeopatie distancovala už v 90. letech, příznivci metody se teď mohou odvolávat na rozsáhlou francouzskou studii, která účinky homeopatik potvrzuje.

„Výsledky studie ukazují, že klinický vývoj stavu pacientů v péči lékařů, kteří předepisují homeopatické léky, je podobný tomu, jaký vykazují ostatní pacienti. Klíčový je přitom ovšem fakt, že pacienti s homeopatickou léčbou užívali významně méně klasické léky, které mohou mít vedlejší účinky,“ zhodnotil výstupy výzkumu lékař a odborník na homeopatii Peter Fisher z londýnské Royal Hospital.

Lékař a přednosta Ústavu biofyziky a informatiky 1. lékařské fakulty UK Jiří Beneš však upozorňuje, že je otázkou, jakou metodiku autoři výzkumu použili. U homeopatik lze podle něj pozorovat výrazný placebo efekt, kdy se pacientovi uleví už jenom na základě toho, že věří v jejich účinnost. „Homeopatie je stoprocentně neúčinná metoda. Ale jsou davy lidí, kterým pomůže, protože jí věří,“ vysvětluje Beneš, který je předsedou pracovní skupiny ČSL JEP pro posuzování nevědeckých metod.

Pět let trvající studii si nechal zpracovat francouzský výrobce homeopatik Boiron, který má pobočku i v Česku. Na průběh studie dohlížela komise složená z lékařů a vědců působících na prestižních francouzských univerzitách. Do studie se zapojilo 825 francouzských praktických lékařů. Mezi nimi byli lékaři, u kterých léčba homeopatiky převažuje, ti, kteří homeopatii kombinují s konvenčními postupy, i ti, kteří homeopatika nepředepisují vůbec.

Také pacienty, kterých bylo 8559, lze rozdělit do tří kategorií. Jednu skupinu tvořili lidé trpící bolestmi svalů a kloubů, druhou pacienti s úzkostí a poruchami spánku a třetí lidé s onemocněním horních cest dýchacích. Pacienti byli sledováni až jeden rok a po tuto dobu pravidelně vyplňovali dotazníky jak oni sami, tak jejich lékaři. Podle Petera Fishera například studie prokázala, že pacienti s bolestmi pohybového ústrojí léčení homeopatiky brali dvakrát méně protizánětlivých léků proti bolesti než lidé léčení běžnými metodami.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Homeopatie patří mezi alternativní přírodní postupy a vychází z toho, že by se podobné mělo léčit podobným. Pacienta homeopati zkoumají jako celek a do jeho těla vpravují vysoce zředěný roztok látky, která by ve větším množství vyvolala příznaky léčené choroby. Ve zředěném množství podle homeopatů naopak léčí. Roztok je ale tak zředěný, že neobsahuje ani jednu molekulu účinné látky. „Ptal jsem se homeopatů, jak může působit něco, v čem už není žádná molekula. Říkali mi, že si voda pamatuje, co v ní bylo rozpuštěné,“ popisuje Beneš z ČSL JEP.

Podle alergoložky a imunoložky Evy Kettmannové, která už své pacienty léčí pouze celostně právě za využití homeopatických postupů, ale za odmítáním homeopatie stojí neochota lékařů diskutovat. „Problém je v tom, že není zájem o dialog. Zástupci odborných společností, kteří se takto vyjadřují, nemají o homeopatii žádné znalosti,“ říká Kettmannová.

Beneš trvá na tom, že pokud homeopatika lidem zabírají, je to způsobeno čistě vírou v jejich účinky. Homeopatie podle něj může uškodit pacientům, kteří se spoléhají pouze na ni a zcela odmítnou konvenční medicínu. Ani sama Kettmannová však netvrdí, že je homeopatie všemocná. „Má samozřejmě svá omezení, a právě proto by měla být v rukou lékařů. Kdyby po mně pacient s rakovinou tlustého střeva chtěl, abych ho léčila čistě homeopaticky, tak to odmítnu,“ vysvětluje Kettmannová s tím, že onkolog ale třeba může pacientovi napsat homeopatika na nežádoucí účinky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy