Kulturou proti terorismu. Mladí Italové dostanou od vlády 500 eur, aby nasáli evropské hodnoty

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 25. 8. 2016 21:27
Komu bude letos 18 let, může v Itálii začít od 15. září čerpat "kulturní bonus". Italskou vládu může opatření vyjít až na 290 milionů eur. Mladí Italové, kteří se potýkají se čtyřicetiprocentní nezaměstnaností, mají čas na výběr peněz do konce roku 2017. Podle italského premiéra Mattea Renziho je třeba s terorismem bojovat nejen silou, ale také tím, že si mladí lidé uvědomí evropské hodnoty.
Italský premiér Matteo Renzi.
Italský premiér Matteo Renzi. | Foto: Reuters

Řím – Překvapivou zbraň v boji proti terorismu vytasila italská vláda. Tentokrát s ní nesází na sílu, ale na kulturu a její možný vliv na mladé lidi. Komu bude letos 18 let, může začít od 15. září čerpat "kulturní bonus" ve výši 500 eur (13 500 korun). Peníze může utratit za koncerty, návštěvu muzeí, divadel nebo třeba za nákup knih.

Italskou vládu může opatření vyjít až na 290 milionů eur, což je zhruba 7,8 miliardy korun. Mladí Italové, kteří se potýkají se čtyřicetiprocentní nezaměstnaností, mají čas na vybrání peněz do konce roku 2017. K penězům se musí přihlásit online a vybrat si je přes speciální aplikaci nazvanou 18app.it.

Na "dotaci" pro mladé dosáhnou i cizinci ze zemí EU, kteří žijí v Itálii.

Italský premiér Matteo Renzi kulturní bonus ohlásil už loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži. Tehdy řekl, že jeho vláda utratí miliardu eur za posílení bezpečnosti a další miliardu dá na kulturu.

Podle něj je třeba s terorismem bojovat nejen silou, třeba přes posílení policie, ale také tím, že si mladí lidé uvědomí evropské hodnoty. "Jde o bonus pro děti, které se stávají dospělými v Itálii – v zemi s největším kulturním dědictvím na světě," řekl Renzi 10 dnů po pařížských útocích.

"Teroristům se nevzdáme… Máme za sebou historii, která ukazuje, že kultura porazí ignoranci. Krása je houževnatější než barbarství," dodal italský premiér. Nyní chce tedy příspěvkem na absorbování alespoň části kulturního dědictví "zocelit" mladé Italy v boji proti terorismu.

Opozice mu ale jeho vznešená slova nevěří, podle ní si jeho středolevá demokratická strana jen "kupuje" budoucí voliče.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy