Kulturou proti terorismu. Mladí Italové dostanou od vlády 500 eur, aby nasáli evropské hodnoty

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 25. 8. 2016 21:27
Komu bude letos 18 let, může v Itálii začít od 15. září čerpat "kulturní bonus". Italskou vládu může opatření vyjít až na 290 milionů eur. Mladí Italové, kteří se potýkají se čtyřicetiprocentní nezaměstnaností, mají čas na výběr peněz do konce roku 2017. Podle italského premiéra Mattea Renziho je třeba s terorismem bojovat nejen silou, ale také tím, že si mladí lidé uvědomí evropské hodnoty.
Italský premiér Matteo Renzi.
Italský premiér Matteo Renzi. | Foto: Reuters

Řím – Překvapivou zbraň v boji proti terorismu vytasila italská vláda. Tentokrát s ní nesází na sílu, ale na kulturu a její možný vliv na mladé lidi. Komu bude letos 18 let, může začít od 15. září čerpat "kulturní bonus" ve výši 500 eur (13 500 korun). Peníze může utratit za koncerty, návštěvu muzeí, divadel nebo třeba za nákup knih.

Italskou vládu může opatření vyjít až na 290 milionů eur, což je zhruba 7,8 miliardy korun. Mladí Italové, kteří se potýkají se čtyřicetiprocentní nezaměstnaností, mají čas na vybrání peněz do konce roku 2017. K penězům se musí přihlásit online a vybrat si je přes speciální aplikaci nazvanou 18app.it.

Na "dotaci" pro mladé dosáhnou i cizinci ze zemí EU, kteří žijí v Itálii.

Italský premiér Matteo Renzi kulturní bonus ohlásil už loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži. Tehdy řekl, že jeho vláda utratí miliardu eur za posílení bezpečnosti a další miliardu dá na kulturu.

Podle něj je třeba s terorismem bojovat nejen silou, třeba přes posílení policie, ale také tím, že si mladí lidé uvědomí evropské hodnoty. "Jde o bonus pro děti, které se stávají dospělými v Itálii – v zemi s největším kulturním dědictvím na světě," řekl Renzi 10 dnů po pařížských útocích.

"Teroristům se nevzdáme… Máme za sebou historii, která ukazuje, že kultura porazí ignoranci. Krása je houževnatější než barbarství," dodal italský premiér. Nyní chce tedy příspěvkem na absorbování alespoň části kulturního dědictví "zocelit" mladé Italy v boji proti terorismu.

Opozice mu ale jeho vznešená slova nevěří, podle ní si jeho středolevá demokratická strana jen "kupuje" budoucí voliče.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy