Křetínský měl pozitivní test na koronavirus. Cítí se dobře a firmy řídí z izolace

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 3. 2020 10:15
Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je v izolaci, cítí se dobře a své firmy řídí po telefonu. Podnikatel, který je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun, to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání deníku E15.
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: Milan Kammermayer

Křetínský popsal, že neměl teplotu, kašel ani jiné příznaky, díky kterým by poznal, že je nakažený. Měl jen lehkou rýmu a normálně pracoval. 

"Testován jsem byl pro podezření na přítomnost koronaviru ve svém okolí. Všichni, s nimiž jsem podstoupil testy, měli negativní výsledek včetně jediného člověka, od kterého bych to mohl přímo dostat. Já jsem byl testován pozitivně. To bylo ve středu 12. března. Od té doby jsem v izolaci," uvedl Křetínský, který je většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

U jeho spolupracovníků, rodiny ani dalších lidí, s nimiž přišel do bližšího kontaktu, se onemocnění Covid-19 nepotvrdilo.

Jako investor se Křetínský angažuje i v médiích, průmyslu či velkoobchodě. Je mimo jiné spolumajitelem vydavatele deníku E15, který spadá pod společnost Czech News Center. Křetínský je i předsedou představenstva fotbalové Sparty.

Křetínský v rozhovoru řekl, že když mu vyšel pozitivní test na koronavirus, ovládla ho "šílená panika", kolik lidí mohl nakazit. "Obvolal jsem všechny, se kterými jsem se potkal - u nás i v zahraničí. Mnozí se nechali přetestovat, celkem 27 osob. A všichni byli negativní. Včetně rodiny, masérky, zubní hygieničky i spolupracovníků ve firmě, kteří kvůli tomu museli být čtrnáct dní v karanténě," uvedl pro list E15.

Své firmy nyní řídí na dálku, je podle svých slov 12 hodin na telefonu. "Chybějí vám vaši nejbližší, ale jiný problém jsem neměl," dodal.

Česká vláda podle něj udělala dobře, že omezení kvůli šíření koronaviru přijala rychle. Za klíčové považuje, aby se země podobně jako v Itálii nedostala do situace, kdy nebudou stačit zdravotnické kapacity na zvládání těžce nemocných pacientů.

"Z pohledu základních lidských práv a celého uspořádání demokratického systému je hodnotově naprosto nepřijatelné, aby lidé umírali, protože jim nebyla poskytnuta zdravotní péče. To by bylo obrovské selhání," nechal se slyšet podnikatel.

Současně je podle něj špatně, že i lidé, kteří nemají vážné zdravotní problémy a nejsou ve vysokém věku, dnes žijí v obrovském strachu z koronaviru. "Jako by tu byl mor, který vyhladí desetitisíce lidí. To se prostě nestane," podotkl.

Striktní opatření ale mají podle něj smysl jen po určité období a nesmí se stát, aby nesmyslné a nebezpečné nápady směřovaly ke "zdravotně-policejnímu státu". Další kroky by měly směřovat k uvolnění režimu pro většinu populace a zvýšené ochraně pro více ohroženou část obyvatel, soudí Křetínský.

Skupiny EPH a J&T 18. března oznámily, že dají na boj proti šíření nového koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun. Firmy uvedly, že využijí svoje kontakty v Číně a v první fázi dovezly do Česka chybějící roušky, respirátory, ochranné obleky a brýle nebo testovací sady.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy