Mourem zamazaný gigant. Křetínského EPH zatím sázka na "špinavé" zdroje vychází

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 8. 2019 20:02
Energetický a průmyslový holding (EPH) byl do obchodního rejstříku přesně před deseti lety. Vznikl jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, skupiny J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Ten později společníky vyplatil a firmu ovládl sám. Původně se holding zaměřil na podnikání v energetice a průmyslu, v současnosti působí v oblastech obchodu se zemním plynem, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla. Podívejte se, jak dnes už mamutí firma rostla.
Foto: EPH

Holding českých miliardářů

Energetický a průmyslový holding (EPH) byl do obchodního rejstříku zapsán přesně před deseti lety. Vznikl jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, skupiny J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Itálii a Francii působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla.

V Česku je EPH největším dodavatelem tepla, na Slovensku platí za největšího výrobce elektřiny a druhého největšího distributora a dodavatele elektřiny. Je také druhým největším producentem hnědého uhlí v Německu. Kromě toho je provozovatelem nejrozsáhlejší plynové tranzitní sítě v Evropě, klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do Evropy a největším distributorem zemního plynu na Slovensku.

  • Na fotce je projekt EPH Eustream
 

Právě se děje

před 27 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy