Mourem zamazaný gigant. Křetínského EPH zatím sázka na "špinavé" zdroje vychází

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 8. 2019 20:02
Energetický a průmyslový holding (EPH) byl do obchodního rejstříku přesně před deseti lety. Vznikl jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, skupiny J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Ten později společníky vyplatil a firmu ovládl sám. Původně se holding zaměřil na podnikání v energetice a průmyslu, v současnosti působí v oblastech obchodu se zemním plynem, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla. Podívejte se, jak dnes už mamutí firma rostla.
Foto: EPH

Holding českých miliardářů

Energetický a průmyslový holding (EPH) byl do obchodního rejstříku zapsán přesně před deseti lety. Vznikl jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, skupiny J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Itálii a Francii působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla.

V Česku je EPH největším dodavatelem tepla, na Slovensku platí za největšího výrobce elektřiny a druhého největšího distributora a dodavatele elektřiny. Je také druhým největším producentem hnědého uhlí v Německu. Kromě toho je provozovatelem nejrozsáhlejší plynové tranzitní sítě v Evropě, klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do Evropy a největším distributorem zemního plynu na Slovensku.

  • Na fotce je projekt EPH Eustream
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy