Koruna prolomila další hranici. Posiluje, protože investoři sází na opětovný zásah ČNB

Jaroslav Krejčí
22. 11. 2017 9:37
Tuzemská měna prolomila hranici 25,50 koruny za euro a je nejsilnější od června 2013. Korunu táhne nahoru silný hospodářský růst.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Česká měna prolomila další důležitou hranici. Její kurz vůči euru se dostal pod úroveň 25,50 - dnes ráno se pohybuje okolo 25,48. Koruna je tak nejsilnější nejen od dubnového konce intervencí ČNB, ale dokonce od června 2013. Od 6. dubna, kdy k ukončení umělého oslabování nad 27 korun za euro došlo, již tuzemská měna posílila o přibližně šest procent.

Korunu podle názoru analytiků táhnou nahoru silný ekonomický růst a očekávání ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. "Trhy překvapil především guvernér Jiří Rusnok, podle kterého jsou šance prosincového zvýšení sazeb ČNB padesát na padesát," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Podle Dřímala by k ještě silnějším úrovním mohla tuzemskou měnu posunout další příznivá data z ekonomiky či vyjádření dalších členů bankovní rady ČNB ohledně potřeby dalšího růstu sazeb. Nejbližší zasedání bankovní rady je na programu v prosinci, analytici se však zatím kloní spíše k tomu, že k dalšímu pohybu sazeb směrem nahoru dojde opět "až" v únoru.

Možnost, že by se na prosincovém zasedání mohly sazby zvýšit, připustil v rozhovoru pro deník E15 také viceguvernér Mojmír Hampl. "Umím si velice dobře představit, že budu příští měsíc zvedat ruku pro zvýšení sazeb. A to o čtvrt procentního bodu, což odpovídá hladkému návratu k normální měnové politice," řekl.

Pro další růst sazeb hovoří skutečnost, že české hospodářství patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropě. To se pozitivně projevuje na platech a útratách domácností a investicích firem a zesiluje tlak na růst cen, což bankéře nutí krotit inflaci vyššími úrokovými sazbami. V říjnu dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen 2,9 procenta, drží se tak nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

Klíčová úroková sazba, takzvaná repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti po dvou zvýšeních na úrovni 0,5 procenta. Růst sazeb odhlasovali členové bankovní rady ČNB v srpnu a v listopadu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy