Kde musí zůstat telefonní budka? Regulátor zmírnil pravidla pro dotované přístroje

ČTK ČTK
13. 9. 2016 16:20
Český telekomunikační úřad zmenšil velikost obcí, v nichž musí operátor O2 provozovat veřejný automat. Jejich počet tak opět klesne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Počet telefonních budek, které dotuje stát, příští rok klesne o více než 500 na 4646. Zmenší se velikost obcí, kde bude muset operátor O2 v rámci univerzální služby veřejný automat provozovat.

Rozhodla o tom rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Státní dotace na jeden automat se pohybuje kolem 9000 korun ročně.

Veřejné telefonní automaty budou v rámci univerzální služby provozovány v každé obci do 1000 obyvatel. Dále to bude v obci do 4999 obyvatel za předpokladu, že není pokryta dostatečně silným GSM signálem alespoň dvou mobilních operátorů. Letos se povinnost vztahovala na obce do 1500 obyvatel.

Kromě toho bude O2 provozovat kolem 6000 automatů na komerčním základě. Vedle volání je operátor využívá jako nosiče reklamy. V současnosti jsou zhruba tři čtvrtiny budek na mince a zbytek na karty.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 000 budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy