Kde musí zůstat telefonní budka? Regulátor zmírnil pravidla pro dotované přístroje

ČTK ČTK
13. 9. 2016 16:20
Český telekomunikační úřad zmenšil velikost obcí, v nichž musí operátor O2 provozovat veřejný automat. Jejich počet tak opět klesne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Počet telefonních budek, které dotuje stát, příští rok klesne o více než 500 na 4646. Zmenší se velikost obcí, kde bude muset operátor O2 v rámci univerzální služby veřejný automat provozovat.

Rozhodla o tom rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Státní dotace na jeden automat se pohybuje kolem 9000 korun ročně.

Veřejné telefonní automaty budou v rámci univerzální služby provozovány v každé obci do 1000 obyvatel. Dále to bude v obci do 4999 obyvatel za předpokladu, že není pokryta dostatečně silným GSM signálem alespoň dvou mobilních operátorů. Letos se povinnost vztahovala na obce do 1500 obyvatel.

Kromě toho bude O2 provozovat kolem 6000 automatů na komerčním základě. Vedle volání je operátor využívá jako nosiče reklamy. V současnosti jsou zhruba tři čtvrtiny budek na mince a zbytek na karty.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 000 budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy