Jen účetní trik, říká Mach ke snížení státního dluhu

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 12. 2014 18:13
Ministerstvo financí nařčení odmítá. Stát podle něj nyní lépe hospodaří a na účtu u centrální banky má peníze více institucí než v minulosti.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Snížení státního dluhu České republiky v letošním roce byl jen účetní trik, upozorňuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Ve skutečnosti podle něj ministerstvo financí čerpalo z rezerv na horší časy.

Mach reaguje na nedávné prohlášení ministra financí Andreje Babiše, že se letos poprvé od roku 1995 podařilo absolutně zredukovat státní dluh. Ten má podle Babiše klesnout o dvacet miliard na 1663,3 miliardy korun.

Ministerstvo ale takové nařčení odmítá. Stát podle něj nyní lépe hospodaří a na účtu u centrální banky má peníze více institucí než v minulosti.

Vyčerpané rezervy

"Ministerstvo nezodpovědně čerpá státní rezervy," tvrdí Mach. Upřesňuje, že vysoké rezervy se podařilo nakumulovat zejména v roce 2005 a 2008, kdy byl skutečný schodek rozpočtu nižší než plánovaný, a vláda tak neutratila všechny peníze, které si půjčila.

Rezervy se podle něj povedlo zvýšit i v roce 2012, kdy ministerstvo využilo nízkých úrokových sazeb. "Vláda vydávala dluhopisy, aby si nemusela půjčovat v budoucnu, až bude úrok činit třeba pět procent," vysvětluje Mach. Kabinet podle něj počítal s tím, že celou vypůjčenou částku nevyužije a část si "schová", aby si v budoucnu nemusel půjčovat dráž.

Babišovo ministerstvo ale podle Macha místo toho peníze využilo na snížení stávajícího dluhu. "Ta rezerva je prakticky vyčerpaná, případně bude v roce 2015. Myslím si, že vláda tím Česku způsobila ekonomickou škodu," říká šéf Svobodných.

Pomohly i cizí zdroje

Rezervy podle Macha nebyly jediným místem, kam ministerstvo "sáhlo". Kromě toho využilo ještě prostředky z účtu státní pokladny u České národní banky (ČNB), konkrétně takzvané "cizí zdroje" - to ostatně připouští i samotné ministerstvo ve své Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2015. Sem podle Macha spadají například peníze obcí, krajů či Národní fond, který spravuje peníze pro výplatu dotací z EU.

Podle europoslance je problém v tom, že tyto peníze ministerstvo nevykázalo jako dluh. Zároveň není jasné, o jaké zdroje se přesně jedná. "Tvrdí ale, že nejde o peníze obcí a krajů," uvádí Mach a upozorňuje, že až si tyto peníze bude chtít původní majitel vybrat, vláda je bude muset vrátit.

"Konzultoval jsem tento problém i s lidmi z ČNB a i ti se pozastavovali nad tím, že to nikdo neřeší. S ministerstvem jsem několik měsíců zpátky komunikoval na téma, jaké cizí zdroje chtějí využít. Odmítli mi to sdělit, slíbili, že to bude uvedené ve strategii, a tam to není," popisuje Mach.

Standardní moderní postup

Ministerstvo financí si však za svým postupem stojí. "Státní dluh mohl poklesnout zejména díky efektivnějšímu řízení likvidity v rámci jednotlivých souhrnných účtů státní pokladny vedených v ČNB," reaguje na Machovo prohlášení Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.

Snížit dluh se podle ministerstva podařilo proto, že se do systému státní pokladny zapojilo více klientů, například státní fondy. "Nedochází tedy k situaci, že povinní klienti státní pokladny mají své prostředky uložené u komerčních bank a centrální vláda o těchto prostředcích neví," doplňuje mluvčí.

Nejde podle něj o žádný účetní trik, ale o standardní moderní řízení peněžních toků státu v souladu s nejlepší mezinárodní praxí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy