Inflace v březnu opět zpomalila. Nad nulou ji drží jen dražší alkohol a bydlení

Tereza Holanová Tereza Holanová
11. 4. 2016 9:53
Ceny se v březnu meziročně zvýšily o 0,3 procenta, ve srovnání s únorem došlo dokonce ke zlevnění o 0,1 procenta. Nahoru šly ceny alkoholu, bydlení i brambor. Ceny pohonných hmot i většiny potravin dál padají.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Růst spotřebitelských cen v Česku opět zpomaluje. Meziročně se zvýšily o 0,3 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v únoru a v letošním roce se jedná o zatím nejpomalejší růst. Ukazují to pondělní data Českého statistického úřadu.

Zatímco služby meziročně v souhrnu zdražily o 1,5 procenta, zboží bylo ve srovnání s loňským březnem o 0,3 procenta levnější. "Nad nulou držel v březnu inflaci alkohol a tabák, náklady spojené s bydlením, dovolené a kultura. Naopak za potraviny a pohonné hmoty se meziročně platilo méně," shrnuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

I v březnu pokračoval pokles cen dopravy, především pohonných hmot. Ty se v minulém měsíci meziročně snížily o 15,3 procenta.

Z potravin oproti loňskému roku nejvíce zlevnilo mléko - o 16,7 procenta a cukr, jeho cena se snížila o 16,1 procenta. Vejce stálo o 14,6 procenta méně, sýry a máslo shodně o 11,9 procenta, jogurty o 10,8 procenta, maso o 2,5 procenta a pekárenské výrobky o 0,8 procenta.

Zdražování se dále týkalo hlavně zeleniny, která stála o 20,8 procenta více. Nejvíce šly meziročně nahoru ceny brambor, a to o 52,4 procenta. Ceny ovoce vzrostly o 2,5 procenta.

Dražší alkohol i bydlení

K alespoň mírné inflaci naopak přispěly i zdražující alkoholické nápoje a tabák. Cena alkoholu vzrostla o 3,6 procenta, tabákové výrobky zdražily o 2,4 procenta.

Stejně tak se zvyšovaly ceny bydlení. Stočné bylo meziročně dražší o 3,3 procenta, čisté nájemné o 1,3 procenta, elektřina o 1,2 procenta, vodné o 0,5 procenta a teplo o 0,2 procenta. Levnější byl v této kategorii pouze zemní plyn, který oproti loňskému březnu stál o 0,5 procenta méně.

Dále v březnu zdražovaly dovolené s komplexními službami, a to o 6,9 procenta. Dražší byla i obuv (o sedm procent) a oděvy, které oproti loňskému roku stály o procento více. Ceny stravovacích služeb vzrostly o 1,3 procenta a ubytování zdražilo o procento.

Výrazný růst cen zatím nehrozí

Na velmi nízké úrovni zůstane inflace podle ekonomů i v dalších měsících. "Nízká inflace Česko jen tak neopustí. Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad procento zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017," předpokládá Novák.

"Je však nutné dodat, že velmi nízká inflace není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr," zdůrazňuje. Analytik připomíná, že celá eurozóna byla v březnu v deflaci a s poklesem cen už rok a půl neúspěšně bojuje i český soused - Polsko.

Nízkému růstu cen se už dva a půl roku snaží zabránit Česká národní banka. Ta v listopadu 2013 kvůli strachu z deflace neboli poklesu cen oslabila korunu na 27 korun za euro a od té doby proti posílení české měny intervenuje. Cílem centrální banky je dostat růst cen nad dvě procenta. "Dosažení dvouprocentního inflačního cíle čekáme v prvním čtvrtletí příštího roku. Opouštění intervenčního režimu ČNB čekáme v první polovině roku 2017," předpokládá hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Klesání cen není nepřítel, se kterým bychom měli bojovat, problém je naopak boj Evropské centrální banky s ním, říká analytik František Bostl. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy