Hraní her i bez drahých zařízení. Google se pustil na nový trh, čeká obrovský zájem

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 11. 2019 11:32
Americká internetová společnost Google dnes spouští streamovací herní službu Stadia. Umožňuje hraní her na vzdálených serverech, takže její uživatelé nepotřebují výkonný počítač či herní konzoli. Stadia bude zpočátku fungovat pouze ve vybraných zemích, mezi které však Česko nepatří.
Viceprezident Googlu Phil Harrison představuje nové herní streamovací zařízení Stadia.
Viceprezident Googlu Phil Harrison představuje nové herní streamovací zařízení Stadia. | Foto: Reuters

Google spustil službu ve 14 zemích v čele s USA, Kanadou a Velkou Británií. Stadia bude dostupná také v Belgii, Francii, Španělsku, Itálii nebo sousedním Německu. Google slibuje rozšíření dostupnosti o další země v průběhu roku 2020.

V členských zemích eurozóny činí měsíční poplatek 9,99 eura (zhruba 256 Kč). K dispozici má být i bezplatná verze s omezenými funkcemi.

Google zveřejnil v hrubých obrysech informace o požadavcích na kvalitu internetového připojení. Ze zveřejněné infografiky vyplývá, že s 10mbit připojením by mělo být možné hrát alespoň v rozlišení 720p v 60 snímcích za sekundu.

Služba startuje s katalogem 22 herních titulů, který zahrnuje například populární hru z prostředí Divokého západu Red Dead Redemption 2. Do konce roku by se nabídka měla rozšířit zhruba na tři desítky titulů. Hry však nejsou součástí předplatného, uživatelé si je musí koupit zvlášť, píše agentura AFP.

Nová služba Stadia bývá podle serveru CNN označována jako Netflix pro hry. Netflix je přitom největší placenou internetovou televizí na světě.

Google chce novou službou využít popularitu YouTube, mobilního systému Android a webového prohlížeče Chrome, aby vytvořil konkurenci zavedeným herním firmám v čele se Sony a Microsoftem. 

Největší hrozbou pro Stadii je však Microsoft, který má nejen nakročeno k vlastní streamovací herní službě, ale pracuje i na bájném "herním Netflixu", platformě, která nabídne velké množství her různých žánrů dostupných odkudkoliv.

Hospodářské noviny informovaly, že uživatelé budou v první vlně potřebovat ovladač Stadia a Chromecast Ultra pro hraní na televizoru nebo telefon Pixel 3 včetně nového Pixelu 3a. Od příštího roku pak bude stačit mobil nebo počítač s webovým prohlížečem Chrome.

Předplatné nabídne přístup ke knihovně vybraných titulů s možností hrát v rozlišení 4K se 60 a HDR efekty snímky za sekundu. 

V příštím roce chce Google k "Pro" předplatnému nabídnout i bezplatnou verzi své služby, která umožní hraní ve FullHD rozlišení. Zatím není jisté, zda budou k dispozici nějaké bezplatné tituly, primárně Google počítá s tím, že si zájemci koupí ve službě Stadia konkrétní hru, a tu pak budou moci přes internet hrát z libovolného zařízení a bez dalších poplatků. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vlivem zdražování energií může přibýt 100 tisíc domácností s nadměrnými výdaji za bydlení, míní expert

Kvůli zdražování energií by mohlo přibýt v Česku kolem 100 tisíc domácností, které mají nadměrné náklady na bydlení a vydávají na ně přes dvě pětiny svého příjmu. Jejich celkový počet by se tak mohl dostat na 550 tisíc. Problém s nadměrnými výdaji by tedy měla zhruba každá osmá domácnost v zemi. Výsledky ve čtvrtek na semináři o zkušenostech se sociálním bydlením přestavil analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Iniciativa vydala před nedávnem zprávu o vyloučení z bydlení. V Česku je kolem 4,5 milionu domácností. Nadměrné náklady za přiměřené bydlení má podle Klusáčka asi desetina z nich. V těchto domácnostech by mohlo žít přes 800 tisíc lidí. "Když se ceny energií zvýší o čtvrtinu, přibude 100 tisíc domácností s nadměrnými náklady. Nebude jich tak kolem 450 tisíc, ale už 550 tisíc. A nesporně se to stane," řekl Klusáček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Minulý pátek členové možné budoucí koalice uzavřeli sondážní rozhovory, během kterých nezávazně zjišťovali, co je spojuje a co naopak rozděluje. Stanovili si priority pro své možné vládní působení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy