Hraní her i bez drahých zařízení. Google se pustil na nový trh, čeká obrovský zájem

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 11. 2019 11:32
Americká internetová společnost Google dnes spouští streamovací herní službu Stadia. Umožňuje hraní her na vzdálených serverech, takže její uživatelé nepotřebují výkonný počítač či herní konzoli. Stadia bude zpočátku fungovat pouze ve vybraných zemích, mezi které však Česko nepatří.
Viceprezident Googlu Phil Harrison představuje nové herní streamovací zařízení Stadia.
Viceprezident Googlu Phil Harrison představuje nové herní streamovací zařízení Stadia. | Foto: Reuters

Google spustil službu ve 14 zemích v čele s USA, Kanadou a Velkou Británií. Stadia bude dostupná také v Belgii, Francii, Španělsku, Itálii nebo sousedním Německu. Google slibuje rozšíření dostupnosti o další země v průběhu roku 2020.

V členských zemích eurozóny činí měsíční poplatek 9,99 eura (zhruba 256 Kč). K dispozici má být i bezplatná verze s omezenými funkcemi.

Google zveřejnil v hrubých obrysech informace o požadavcích na kvalitu internetového připojení. Ze zveřejněné infografiky vyplývá, že s 10mbit připojením by mělo být možné hrát alespoň v rozlišení 720p v 60 snímcích za sekundu.

Služba startuje s katalogem 22 herních titulů, který zahrnuje například populární hru z prostředí Divokého západu Red Dead Redemption 2. Do konce roku by se nabídka měla rozšířit zhruba na tři desítky titulů. Hry však nejsou součástí předplatného, uživatelé si je musí koupit zvlášť, píše agentura AFP.

Nová služba Stadia bývá podle serveru CNN označována jako Netflix pro hry. Netflix je přitom největší placenou internetovou televizí na světě.

Google chce novou službou využít popularitu YouTube, mobilního systému Android a webového prohlížeče Chrome, aby vytvořil konkurenci zavedeným herním firmám v čele se Sony a Microsoftem. 

Největší hrozbou pro Stadii je však Microsoft, který má nejen nakročeno k vlastní streamovací herní službě, ale pracuje i na bájném "herním Netflixu", platformě, která nabídne velké množství her různých žánrů dostupných odkudkoliv.

Hospodářské noviny informovaly, že uživatelé budou v první vlně potřebovat ovladač Stadia a Chromecast Ultra pro hraní na televizoru nebo telefon Pixel 3 včetně nového Pixelu 3a. Od příštího roku pak bude stačit mobil nebo počítač s webovým prohlížečem Chrome.

Předplatné nabídne přístup ke knihovně vybraných titulů s možností hrát v rozlišení 4K se 60 a HDR efekty snímky za sekundu. 

V příštím roce chce Google k "Pro" předplatnému nabídnout i bezplatnou verzi své služby, která umožní hraní ve FullHD rozlišení. Zatím není jisté, zda budou k dispozici nějaké bezplatné tituly, primárně Google počítá s tím, že si zájemci koupí ve službě Stadia konkrétní hru, a tu pak budou moci přes internet hrát z libovolného zařízení a bez dalších poplatků. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy