Foto: Dům jak billboard z dětských kostek. Projekt mladých architektů slouží postiženým

Foto: Dům jak billboard z dětských kostek. Projekt mladých architektů slouží postiženým
Velká tiskací písmena PŘÍBĚH na fasádě přízemní budovy v Davli u silnice na Štěchovice působí zatím trochu tajemně. Je to hlavně tím, že chráněná dílna sdružení Portus Praha je zatím hotová jen zčásti, i když svůj účel už plní na sto procent.
Podle autorek, Kláry Makovcové a Pavlíny Macháčkové, má celá budova připomínat stavbu z dětských dřevěných kostek ve tvaru stylizovaného parníku. Nápis na fasádě je čitelný, když jsou všechny prosklené stěny zakryté dřevěnými posuvnými okenicemi.
Celou stavbu tvoří krychlové moduly o straně dlouhé 3,5 metru. Dojem stavby z kostek podporuje zejména fakt, že stavba nemá klasická okna v rámech, ale střídá plné čtvercové plochy se stejně velkými plně prosklenými plochami.
Motiv čtverce se opakuje i na volném prostranství před budovou.
Foto: MMM architekti
Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 10. 2015 19:55
Návrh chráněné dílny v Davli byl nominovaný na cenu Young Architect Award. Zůstává jedním z mála soutěžních návrhů, které nezůstaly jen na papíře. Zatím z něj stojí jen třetina, na zbytek zatím chybí peníze.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy