Erste Group opět vydělává. Vděčí za to České spořitelně

Petr Kain
7. 8. 2015 8:05
Po loňské pololetní ztrátě 930 milionů eur letos zatím Erste vydělala takřka půl miliardy euro. Bance pomáhá zlepšení situace v Rumunsku a Maďarsku, tamější ztráty ji loni táhly ke dnu.
Foto: Ondřej Besperát

Praha – Rakouská bankovní skupina Erste Group je po loňské rekordní ztrátě opět zisková. Mateřský ústav České spořitelny vydělal v prvním pololetí 487 milionů eur (13,2 miliardy korun). Loni byl přitom ve stejném období v hluboké ztrátě (- 930 milionů eur).

Zlatým vejcem Erste Group zůstává podle jejího generálního ředitele Andrease Treichla středoevropský region v čele s Českou spořitelnou. „Většině z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě se daří podstatně lépe než zbytku Evropy, přičemž zvyšující se podíl na růstu má domácí poptávka. Z ní vycházejí dva souběžné povzbudivé trendy: již páté čtvrtletí za sebou se zvyšuje podíl splácených úvěrů, zatímco podíl nebonitních úvěrů se šesté čtvrtletí po sobě snížil a dosahuje nyní 7,7 procenta,“ říká Treichl.

Česká spořitelna za první pololetí vydělala celkem 7,3 miliardy korun. Čistý zisk se jí tak sice meziročně snížil o necelých šest procent, to bylo ale způsobeno především zaúčtováním povinného příspěvku do takzvaného Rezolučního fondu ve výši 444 milionů korun. Z tohoto fondu by se měly hradit případné ztráty českých bank.

České dceři Erste se jinak obchodně první půli roku dařilo. Narostl jí jak objem nových spotřebitelských úvěrů (o 10 procent na 13,6 miliardy korun), tak i objem nových hypoték fyzickým osobám. Ten meziročně vzrostl dokonce o třetinu na 23,3 miliardy korun.

„Ekonomika a její bankovní sektor procházejí velmi úspěšným a dynamickým obdobím. I když čelíme velmi nízkým cenám – úrokovým sazbám i poplatkům  a navíc obrovské zátěži evropské bankovní regulace, naše obchodní výsledky nám dělají radost, růst spotřebitelských úvěrů a hypoték v prvé řadě,” uvedl Pavel Kysilka, předseda představenstva České spořitelny.

Pro Erste je dobrou zprávou, že se lepší i doposud silně ztrátový byznys v Rumunsku a Maďarsku, který loni stahoval Erste ke dnu. „Jedinou zemí, ve které máme záporný výsledek, zůstává Maďarsko, ale ve světle zlepšení provozního prostředí, k němuž došlo v poslední době, a skutečnosti, že vláda dodržela svůj závazek a snížila bankovní daň, jsme si jistí, že v příštím roce uvidíme obrat, pokud jde o ziskovost,“ říká Treichl.

Bance nadále ubližují extrémně nízké úrokové sazby. Banky totiž takřka veškeré vklady investují do státních dluhopisů, které kvůli nulovým úrokům v podstatě nic nevynášejí. Čistý úrokový příjem, tedy rozdíl mezi přijatými a vyplacenými úroky, klesl kvůli nízkým úrokovým sazbám o 1,4 procenta na 2,2 miliardy eur. Banka si ale tyto výpadky dokáže kompenzovat stále nižšími náklady na riziko. Celková míra špatných úvěrů ve vztahu ke všem klientským úvěrům se oproti 8,5 procenta na konci loňského roku na konci prvního pololetí snížila na 7,7 procenta. Z velké části díky zlepšení situace v Maďarsku a Rumunsku.

Letošní dobrá kondice Erste se promítá i do kurzu jejích akcií. Zatímco loni patřila rakouská bankovní skupina k největším propadákům pražské burzy, letos je vše jinak. Akcie banky posílily od počátku roku již o 42 procent a na pražském trhu jsou suverénně nejvýkonnější.

Problémy v Maďarsku a Rumunsku, které loni banku stáhly do rekordní ztráty 1,4 miliardy eur a na burze ji připravily o čtvrtinu hodnoty, se zdají být vyřešeny. Pokud podle analytiků bance nevypadnou ze skříně další kostlivci, měla by si své dosavadní prvenství nejziskovější emise na pražské burze udržet. Jejich růst už nebude tak strmý jako doposud. „Domníváme se, že trh již do značné míry promítl do ceny akcií ziskový potenciál bankovní skupiny plynoucí ze zlepšené kvality jejích aktiv. Prostor pro další růst tak začíná být omezený,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy